معماری
خانه / اخبار / اخبار اقتصادی / آیا واردات برنج ممنوع شد؟
loading...

آیا واردات برنج ممنوع شد؟

اخبار,اخبار اقتصادی,واردات برنج

با توجه به اینکه واردات برنج در نیمه نخست امسال رشد فزاینده‌ای داشته و از یک میلیون تن هم عبور کرد، وزیر جهاد کشاورزی ممنوعیت فصلی واردات این محصول استراتژیک را ادامه داد، چراکه از ابتدای شهریور تا ابتدای آذر ماه واردات برنج ممنوع بود و بر این اساس تا اطلاع ثانوی ادامه خواهد داشت.

به گزارش آریامن، افزایش ناگهانی واردات برنج در نیمه نخست امسال تفاوت فاحشی از نظر حجم و سرعت در روند افزایشی نسبت به سال‌های گذشته داشت و به همین سبب انتقادات برخی از کارشناسان بخش کشاورزی را به دنبال داشت که اگر میزان نیاز کشور به برنج وارداتی حدود ۸۰۰ هزار تومان است را باید واردات آن تا نیمه نخست بیش از یک میلیون تن برسد.

 

از سوی دیگر نیز وزارت جهاد کشاورزی از همان ابتدای امسال مدت چهار ماهه ممنوعیت واردات برنج را به سه ماه تقلیل داد تا قبل از نیمه دوم واردات آن ممنوع باشد، چراکه به گفته عباس کشاورز – معاون وزیر جهاد کشاورزی – در سالهای گذشته ممنوعیت واردات برنج از مرداد ماه آغاز و تا آذر ماه ادامه داشت اما امسال در راستای کنترل و تنظیم بازار اعمال ممنوعیت واردات برنج را یک ماه به تعویق انداختیم تا این ممنوعیت از شهریور ماه اتفاق بیفتد.

 

وی در رابطه با وضعیت تولید برنج به ایسنا گفت: وضعیت تولید و برداشت برنج در شالیزارهای کشور مناسب بود و امسال در سطح زیر کشت ۶۱۰ هزار هکتاری شالیزارهای کشور دو میلیون و ۱۰۰ هزار تن تا دو میلیون و ۲۰۰ هزار تن برنج تولید شد که با توجه به میزان تولید برنج و نیاز سه میلیون تومانی این محصول، سالانه به واردات ۸۰۰ هزار تن تا یک میلیون تن برنج نیاز داریم.

 

کشاورز اظهار کرد: با توجه به رسیدن واردات برنج به مرز یک میلیون تن و تولید مناسب برنج، به دستور وزیر جهاد کشاورزی، ممنوعیت واردات برنج ادامه خواهد داشت تا مانند دولت های نهم و دهم شاهد واردات بی رویه این محصول استراتژیک نباشیم.

 

به گزارش ایسنا، در شش ماهه نخست امسال روند رشد واردات برنج شتاب بسیاری گرفت و بر اساس آمار منتشر شده وزارت جهاد کشاورزی طی این مدت حدود یک میلیون و ۵۴ هزار و ۱۳۰ تن برنج به ارزش ۹۹۶ میلیون دلار از کشورهای مختلف وارد شده که در هفت ماهه نخست امسال به یک میلیون و شصت هزار و ۲۴۰ تن رسیده که نشان دهنده توقف واردات این محصول استراتژیک در فصل ممنوعیت است.

ایــــسنا

آیا واردات برنج ممنوع شده است؟

     

درباره ی آریامن

آریامن یک مجله ی اینترنتی است برای تمام سلیقه ها و شامل همه نوع مطلب اعم از علمی، تاریخی، آشپزی، پزشکی، سبک زندگی و ... می شود. هدف از ایجاد این وبسایت خدمت رسانی هر چه بیش تر به مردم شریف ایران بوده و تلاش می شود جدیدترین و مفیدترین مطالب و اخبار گذاشته شود و در اختیار شما قرار بگیرد.

همچنین ببینید

یارانه

یارانه آذر ماه ۹۶ کی واریز خواهد شد

یارانه آذر ماه ۹۶ کی واریز می شود؟ هشتاد و دومین مرحله از پرداخت یارانه …

یک دیدگاه

  1. درود برشما وب سایت خیلی خوبییی بود
    ممنون از اشتراک گذاریتون
    موفق و پیروز باشید دوست عزیز

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *