معماری
خانه / سبک زندگی / با این پنج کار هوشتان را افزایش دهید
loading...

با این پنج کار هوشتان را افزایش دهید

افزایش هوش-آریامن

در ابتدا اجازه دهید منظورم را از کلمه هوش بیان کنم. صحبت من درباره افزایش اطلاعات یا مقدار دانشی نیست که می توانید آنرا انباشته کنید. صحبت من درباره افزایش هوش سیال یا به عبارت دیگر، افزایش ظرفیت شما برای یادگیری اطلاعات جدید، نگهاری و استفاده از آن اطلاعات برای حل مشکلات، یادگیری مهارت های جدیدتر و… است.

بر اساس نتایج تحقیقات:

۱- هوش سیال تربیت پذیر است.

۲- دستاوردهای آن به مقدار تمرین بستگی دارد و هر چه بیش تر بیاموزید، بیش تر به دست می آورید.

۳- هر کسی می تواند توانایی شناختی اش را افزایش دهد و این که از چه نقطه ای آغاز می کند هیچ اهمیتی ندارد.

۴- گاه افزایش هوش حاصل فعالیت هایی است که هیچ شباهت هایی به امتحانات آموزشی ندارند.

 

در ادامه، پنج عنصر ابتدایی افزایش هوش سیال را برای شما مطرح می کنم. این اقدامات را هر روز انجام دهید تا ذهنتان برای انجام دادن وظایف کلی شناختی تبحر پیدا کند. هر یک از پنج اصل زیر به خودی خود مهم اند؛ اما اگر تمایل دارید کارکرد شناختی ذهنتان به بالاترین حد ممکن برسد، هم زمان به هر پنج اصل عمل کنید.

۱- در جستجوی تازگی ها باشید

نوابغی مانند انیشتین در چند حوزه مهارت دارند و در اصطلاح، علامه دهرند؛ اما این امر به هیچ وجه انفاقی نیست زیرا نوابغ همواره در جستجوی فعالیت های جدید و یادگیری حوزه های تازه تر هستند. با جستجوی تازگی ها، چند اتفاق در رخ می دهد. در وهله اول، با هر فعالیت تازه، شما اتصالات عصبی جدیدی بر مبنای اتصالات قبلی در مغزتان ایجاد می کنید. بدین ترتیب، فرایند یادگیری رخ می دهد. در مرتبه دوم، هر اندازه در کسب و حفظ اطلاعات جدید تواناتر باشید، تغییراتی با دوام تر در ذهنتان رخ می دهد. در وهله سوم، اگر همواره خود را در معرض مسائل جدید قرار دهید، بی شک ذهنتان در حالت آمادگی قرار خواهد گرفت.

 

از این رو، همواره به دنبال فعالیت های جدید باشید و ذهنتان را درگیر کارهای تازه کنید. نواختن یکی از ابزارآلات موسیقی را بیاموزید. در کلاس های هنری شرکت کنید. به موزه بروید و درباره حوزه های جدید علمی مطالب تازه ای بیاموزید.

۲- خودتان را به چالش بکشید

ما باید به طور مداوم ذهنمان را برای باهوش شدن تمرین دهیم. در این رابطه نیز مطالب زیادی وجود دارد و استفاده از بازی های تمرینی برای ذهن بسیار مفیدند؛ منظورم بازی هایی است که سرعت پردازش ذهنی شما را افزایش می دهند؛ از جمله بازی سودوکو که وقت تلف شده شما را هم پر می کند. البته انجام دادن این گونه بازی ها ذهنتان را باهوش تر نمی کنند؛ بلکه مهارت شما را در بازی های تمرین ذهن افزایش خواهند داد. این گونه بازی ها هدفی کوتاه مدت دارند. از این ور، وقتی در یکی از بازی های تمرین ذهن ماهر شدید، بهتر است به دنبال فعالیت های هیجان انگیز بعدی بروید. آیا در حل سودوکو ماهر شده اید؟ عالی است! حال به سراغ یک بازی ذهنی دیگر باسید. اگر می خواهید مغزتان اتصالات جدیدی ایجاد کند و آن ها را فعال نگه دارد، به توصیه ما گوش کنید و بلافاصله پس از کسب مهارت در یک فعالیت دشوار به سراغ فعالیتی دیگر بروید. در اصل، کوشش ذهن شما باعث افزایش هوشتان می شود، نه تبحر یافتنتان در فعالیتی خاص.

۳- خلاقانه فکر کنید

هنگامی که از تفکر خلاق سخن می گویم منظورم نقاشی کردن یا انجام دادن کارهای هنری نیست. برخلاف تصور عامه، تفکر خلاق با فکر کردن با نیمه راست بدن تفاوت دارد. در حقیقت، تفکر خلاق به معنای به کارگیری هر دو نیمه مغز است، نه فقط نیم کره راست. اگر می خواهید از هر دو نیمه مغزتان استفاده کنید، تفکر معمول خود را تغییر دهید و متناسب با فعالیت تان عقاید جدید و تازه تولید کنید؛ همچنین درباره مسائل به شیوه ای جدید فکر کنید.

 

۴- کارها را به سخت ترین صورت ممکن انجام دهید

در زندگی، متاسفانه محقق شدن بسیاری از کارها به عملکرد عالی نیاز دارد. در این صورت است که فرد می تواند کارهای بیش تری را در زمان کوتاه تری انجام دهد و کمترین انرژی جسمانی و ذهنی را صرف کند. با این وجود، عملکرد عالی چیزی نیست که توجه ذهن آدمی را به خود جلب کند!

 

اجازه دهید مثالی برای شما بزنم. GPS یا دستگاه مسیریاب وسیله ای رفاهی است و بی شک وسیله ای حیرت انگیز است که برای من اختراع شده است؛ زیرا من از جمله افرادی هستم که حس مسیریابی ام افتضاح است! باه، من همیشه گم می شوم. به همین دلیل، از این دستگاه استفاده کردم؛ اما پس از مدت زمان کوتاهی فهمیدم که حس مسیریابی ام بدتر شده است! از این رو، دستگاه را کنار گذاشتم. نکته جالب توجه همین جا بود: پس از کنار گذاشتن آن دستگاه حس مسیریابی ام بهتر از زمانی شده بود که از GPS استفاده می نمی کردم! در حقیقت، تکنولوژی روند انجام دادن کارها را آسان تر، سریع تر و کارآمدتر می کند؛ اما گاه توانایی های شناختی ما در نتیجه استفاده طولانی مدت از این میان برها آسیب می بینند.

 

عضلات شما برای کارایی بیش تر به تمرین و ورزش نیاز دارندو. به همین ترتیب، ذهن شما هم به تمرین نیازمند است. شما استفاده از مهارت های حل مسئله، مهارت های دیداری، منطقی و شناختی خود را متوقف می کنید. با وجود این، انتظار دارید که ذهنتان هم سالم بماند؟!

 

به وسایل رفاهی مدرن و مفید فکر کنید؛ اما اگر بیش از اندازه به آن ها اتکا کنید، مهارت ذهنی خود را در زمینه مربوط از دست خواهید داد.

 

۵- ارتباط برقرار کنید

آخرین عنصری که توانایی بالقوه شناختی ما را افزایش می دهد برقراری ارتباط است. در این اصل آخر، ویژگی منحصر به فردی نهفته است؛ به این معنی که اگر چهار اصل قبل را انجام دهید، خود به خود این اصل را هم اجرا کرده اید!

 

ارتباط برقرار کردن به افراد دیگر، چه از طریق رسانه های اجتماعی و چه تعاملات رودررو، شما را در موقعیتی قرار می دهد که دستیابی به اهداف پیشین برایتان آسان تر شود. اگر خویشتن را در معرض افراد، عقاید و اتفاقات جدید قرار دهید، خود را پذیرای فرصت های جدید برای رشد شناختی کرده اید. حضور یافتن در میان افرادی با تحصیلات و دیدگاه های متفاوت به شما این فرصت را می دهد که از منظری جدید به مشکلات بنگرید. به این ترتیب می توانید به دیدگاهی برسید که پیشتر حتی درباره اش فکر هم نکرده بودید. یادگیری، قرار دادن خود در معرض اطلاعات جدید و درک آن ها، از طریق برقراری ارتباط با دیگران، راهکاری فوق العاده برای افزایش هوش سیال است. استیو جانسون در کتاب «عقاید خوب از کجا می آیند؟» درباره اهمیت گروه ها و شبکه ها برای پیشرفت افکار صحبت می کند. اگر شما هم به دنبال راهی برای جستجوی موقعیت ها، افکار، محیط ها و دیدگاه های جدید هستید، بی شک برقراری ارتباط بهترین راهکار موجود برای شماست.

     

درباره ی آریامن

آریامن یک مجله ی اینترنتی است برای تمام سلیقه ها و شامل همه نوع مطلب اعم از علمی، تاریخی، آشپزی، پزشکی، سبک زندگی و ... می شود. هدف از ایجاد این وبسایت خدمت رسانی هر چه بیش تر به مردم شریف ایران بوده و تلاش می شود جدیدترین و مفیدترین مطالب و اخبار گذاشته شود و در اختیار شما قرار بگیرد.

همچنین ببینید

بعد از ازدواج آقایان دروغگو ترند یا خانم ها

آقایان بیشتر دروغ می گویند یا خانم ها؟

سایت آریامن – در یک تحقیق روانشناسی مشخص شده است که معمولا زوج های جوان …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *