معماری
خانه / اخبار / اخبار اجتماعی / هفت دلیل مهم مرگ ایرانیان
loading...

هفت دلیل مهم مرگ ایرانیان

http://ariaman-mg.ir/wp-content/uploads/1975748.jpg

 

مارگارت چان – رئیس کل سازمان جهانی بهداشت طی نامه ای به وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی کشورمان از ایران به عنوان کشوری نمونه و الگو برای سایر کشورها در نظام ثبت و طبقه بندی علل مرگ یاد کرد و استراتژی گام به گام و بلند مدت ثبت مرگ در ایران را کمک در مراقبت، پیشگیری و ارتقاء سلامت مردم دانست و به سایر کشورها توصیه کرد تا از این تجربه موفق ایران الگو برداری کنند.

براساس آمار سال ۹۴ نخستین علت مرگ

در ایران بیماری‌های قلبی و عروقی با ۴۴٫۱۳ درصد علت‌ها و پس از آن سرطان با ۱۵٫۹ درصد، حوادث غیر عمدی ۸٫۶۶ درصد، بیماری‌های دستگاه تنفسی ۶٫۹۹ درصد و بیماری‌های غدد، تغذیه و متابولیک ۵٫۹۲ درصد از کل علل مرگ در سال ۹۴ را به خود اختصاص داده است.

گفتنی است سازمان جهانی بهداشت به دلیل گزارش جامع سیمای مرگ در جمهوری اسلامی ایران که به ثبت ۲۰ علت اول مرگ به تفکیک گروه‌های سنی و جنسی در سال ۹۴ پرداخته است، به وزیر بهداشت کشورمان تبریک گفته است.

آمارها نشان می دهد بی احتیاطی در رانندگی، عدم دقت در استفاده از وسایل گاز سوز، بی احتیاطی در استخر و دریا و رودخانه ها، نزاع و درگیری و بی توجهی به سلامت جسمانی از مهمترین دلایل مرگ در کشور است. البته به گفته مسئولان وزارت بهداشت در سالهای اخیر دلایلی مانند آلودگی هوای تهران هم مزید بر علت شده تا این آمار افزایش یابد. با این حال علت اصلی تمامی مرگهای رخداده در کشور را تنها سازمان پزشکی قانونی تایید و اعلام می کند. در این میان واقعا برخی مرگ ها بر اصر بی احتیاطی یا سهوی رخ می دهد که اگر آنها را جمع کنیم حدود روزانه ۲۰۰ شهروند بر اثر این مرگ و میر جان خود را از دست می دهند.

مرگ روزانه ۲.۵ شهروند بر اثر سلاح سرد

مرگ بر اثر سلاح سرد می تواند قتل یا یک حادثه غیر عمد باشد اما در آمارهای پزشکی قانونی کشور بعنوان مرگهای ناشی از سلاح سرد دسته بندی می شود. بر اساس آمارهای این سازمان میانگین سالانه حدود ۹۰۰ تا ۹۵۰ مرگ ناشی از سلاح سرد در اتاق تشریح تشخیص داده می شود که روزانه ۲.۵ مرگ است.

مرگ روزانه ۱.۷ شهروند بر اثر گاز منواکسید کربن

در میان پرونده های پزشکی قانونی آمار مرگ های ناشی از گاز منواکسید کربن در فصل زمستان بیشتر دیده شده چرا که استفاده نامناسب از بخاری های گازی موجب بروز تلفات انسانی می شود. البته نصب نامناسب دودکش ها اعم از بخاری، آبگرمکن و حتی دود خودرو هم در این دسته بندی است. آمارها نشان می دهد در سال گذشته حدود ۶۳۰ شهروند جان خود را بر اثر استنشاق گاز منواکسید کربن از دست داده اند که از این تعداد ۱۵۸ نفر زن بوده اند که میانگین روزانه ۱.۷ نفر است.

تشکیل روزانه ۱۶۱۶ پرونده نزاع

اما در میان جامعه پرطمطراق امروزی به گفته کارشناسان مسائل اقتصادی، آلودگی هوا، ترافیک، پایین آمدن سطح تحمل افراد موجب شده تا متاسفانه میزان درگیری و نزاع در کشور افزایش یابد تا جایی که در صدر پرونده های قضائی قرار گرفته و سهم زیادی از پرونده های پزشکی قانونی را هم به خود اختصاص دهد. در آمارهای سال گذشته اعلام شده است که ۵۹۰ هزار مورد پرونده نزاع در پزشکی قانونی کشور تشکیل شده که سهم هر روز ۱۶۱۶ پرونده می شود. در این پرونده ها برخی از صدمات به نحوی است که فرد حادثه دیده تا پای مرگ رفته اما زنده مانده است. که ۱۸۱ هزار مورد از این پرونده ها برای زنان بوده است.

مرگ روزانه ۹ معتاد در کشور

آمارهای سالانه پزشکی قانونی در مورد مرگ معتادان به دلیل سوء مصرف مواد مخدر نشان می دهد که عددها از ۳۱۰۰ تا ۳۰۰۰ و ۲۹۵۰ نفر بیشتر یا کمتر نمی شود. یعنی می توان گفت روزانه حدود ۸ معتاد در کشور جان خود را از دست می دهند.

ثبت پرونده روزانه یک خودکشی در پزشکی قانونی

در میان آمارهای پزشکی قانونی کشور روی برخی از پرونده ها با ماژیک قرمز رنگ مشکوک به خودکشی نوشته شده که میانگی این پرونده ها ماهانه ۳۰۰ تا ۳۸۰ پرونده متغییر است. البته هنوز پزشکی قانونی آمار سال ۹۳ را اعلام نکرده اما بر اساس آمار سالهای قبل می توان گفت که روزانه یک پرونده مشکوک به خودکشی وارد پزشکی قانونی می شود.

مرگ روزانه ۱.۸ شهروند بر اثر برق گرفتگی

استفاده نادرست از لوازم الکترونیکی، بی توجهی به اخطارها و هشدارها، بازی های کودکانه و غیره همیشه حادثه ساز بوده و مرگ شهروندان بر اثر برق گرفتگی را در تیتر رسانه ها قرار داده است. یکی از وظایف اتاق تشخیص پزشکی قانونی یا همان دادپزشک تعیین مرگ بر اثر برق گرفتگی است که در سال گذشته این آمار ۶۹۰ مورد بوده یعنی روزانه ۱.۸ مورد است.

مرگ روزانه ۵ شهروند بر اثر سوختگی

اما چهارشنبه سوری، استفاده از نارنجک های دستی، آتش سوزی های عمدی و سهوی در خانه و خارج از خانه بخش دیگری از پرونده های پزشکی قانونی را تشکیل می دهد که مربوط به سوختگی است. میانگین روزانه می توان گفت ۵ شهروند به دلیل سوختگی جان خود را از دست می دهند.

مرگ روزانه ۲.۴ شهروند بر اثر غرق شدگی

یکی دیگر از پرونده های مرگ و میر در پزشکی قانونی مرگ بر اثر غرق شدگی است. ممکن است یک شهروند در رودخانه، حوض خانه، استخر، فاضلاب دچار خفگی و غرق شود که تمام این موارد در آمار پزشکی قانونی عرق شدگی محسوب می شود اما وقتی آمار غرق شدگی اعلام می شود معمولا تنها به فکر غرق در دریا می افتیم. با این حال آمارها نشان می دهد روزانه متاسفانه ۲.۴ شهروند بر اثر غرق شدگی جان خود را از دست می دهند.

مرگ روزانه ۴۶ شهروند در تصادفات رانندگی

در تمامی آمارهای سازمان پزشکی قانونی آمار قربانیان تصادفات رانندگی بیشتر در تیتر رسانه ها قرار می گیرد. در سال گذشته حدود ۱۷ هزار شهروند در جاده های کشور جان خود را از دست دادند که میانگین روزانه ۴۶ نفر است.

مرگ روزانه ۵ شهروند بر اثر سوختگی

پزشکی قانونی مرگ بر اثر اسید، آتش سوزی و هر عاملی که موجب سوختگی و مرگ شود را بعنوان سوختگی اعلام می کند. آمارها نشان می دهد روزانه ۵ شهروند بر اثر سوختگی جان خود را از دست می دهند.

بر اساس این گزارش دلایل دیگری هم برای مرگ و میر شهروندان وجود دارد که آمار آن متناقص است که می توان به سکته قلبی، حوادث کار، مسمومیت و غیره اشاره کرد

منبع :مهر.

 

     

درباره ی آریامن

آریامن یک مجله ی اینترنتی است برای تمام سلیقه ها و شامل همه نوع مطلب اعم از علمی، تاریخی، آشپزی، پزشکی، سبک زندگی و ... می شود. هدف از ایجاد این وبسایت خدمت رسانی هر چه بیش تر به مردم شریف ایران بوده و تلاش می شود جدیدترین و مفیدترین مطالب و اخبار گذاشته شود و در اختیار شما قرار بگیرد.

همچنین ببینید

ماده مخدر بیوسنتزی آریامن

بیوسنتزی چیست؟ ماده مخدر ۸۰۰ برابر قوی تر از شیشه

بیوسنتزی چیست؟ ماده مخدر ۸۰۰ برابر قوی تر از شیشه   سرهنگ کامبیز اسماعیلی با …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *