Menu
عکس پروفایل پسرانه

مراسم بز کشی

بزکشی یک ورزش افغانی محبوب است که در کشورهای آسیای مرکزی مانند افغانستان، ازبکستان، تاجیکستان، قرقیزستان، شمال پاکستان، هند و قزاقستان انجام می شود. بزکشی را می توان با بازی چوگان مقایسه کرد، دو تیم وجود دارد و بازکنان سوار بر اسب هستند، درست مانند چوگان، فقط به جای توپ از لاشه بی سر یک بز یا گوساله استفاده می شود.

هدف این بازی به چنگ آوردن لاشه و سپس فرار از بازیکنان و عبور آن از خط پایان یا دایره هدف است. این رقابت معمولا شدید است و بازیکنان دیگر ممکن است از هر نیرویی برای انداختن اسب استفاده کنند تا مانع به ثمر رسیدن این تلاش شوند. سوارکاران معمولا یک شلاق را با دندان هایشان نگه می دارند تا سواران و اسب های رقیب را از خود دفع کنند.

سوارکاران معمولا لباس های سنگین و محافظ سر می پوشند تا خودشان را در برابر شلاق و چکمه بازیکنان حریف محافظت کنند. بازی ممکن است چند روز طول بکشد و تیم برنده یک جایزه که لزوما پول نیست را دریافت می کند. گوساله ای که در بازی بزکشی استفاده می شود معمولا سربریده و شکمش تخلیه می شود و ۲۴ ساعت قبل از بازی در آب سرد خیس می شود تا سفت شود. اغلب شن و ماسه ای که به لاشه می چسبد وزن آن را بسیار زیاد می کند.

بازیکنان حرفه ای بزکشی چندین سال آموزش فشرده می بینند و بسیاری از استادان که چاپنداز نامیده می شوند بیش از ۴۰ سال دارند.

هم چنین به اسب های آموزش دیده ویژه ای نیاز است که امروزه به قیمت ۱۰ تا ۱۵ هزار دلار فروخته می شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *