معماری
خانه / سبک زندگی / رازهایی برای خانه تکانی امسال
loading...

رازهایی برای خانه تکانی امسال

خانه تکانی, اصول خانه تکانی, رازهای خانه تکانی, آریامن

خانه تکانی

خانه تکانی رسمی خوشایند برای ورود به ایام نوروز است و به طور معمول، با نزدیک شدن به روزهای پایانی سال، تمام افراد خانواده، به ویژه خانم های خانه، را به تلاش و تکاپو وا می دارد. خانه تکانی برای بسیاری از خانواده ها آیین بسیار زیباو دلپذیری محسوب می شود. اگرچه برای برخی نیز پر از حواشی ناخوشایند و گاه سردرگم کننده است. به جا آوردن این رسم دیرینه، همانند بسیاری دیگر از فعالیت ها، اصولی دارد که دانستن آن ها خالی از لطف نیست؛ بنابراین برای خاطرانگیز کردن این فعالیت توصیه می کنیم به این نکات توجه کنید.

 

برنامه ریزی کنید

به عقیده کارشناسان خانه داری، برنامه ریزی و مدیریت زمان، اولین گام خانه تکانی موفق است. در حالی که بسیاری از افراد در واپسین روزهای سال، این اصل مهم را فراموش کرده و خود و خانواده شان را به زحمت می اندازند. برای بعضی از افراد، خانه تکانی امری بسیار مشکل آفرین است و به طور معمول، نیز با دلخوری و ناراحتی شروع شده و به پایان می رسد. خستگی مفرط و فشارهای روانی ناشی از کارهای سخت و غیرمعمول یکی از مهم ترین دلایل تکدُر خاطر افراد در این روزهاست؛ بنابراین برای اجتناب از این نارضایتی ها و پرهیز از احساس نگرانی و اضطراب ناشی از نبود فرصت و نیمه تمام ماندن کارها توصیه می کنیم که خانه تکانی را به روزها و آخرین دقایق سال موکول نکنید؛ بهتر است از همین روزهای ابتدایی اسفند، به طور دقیق و حساب شده ای برای انجام دادن خانه تکانی برنامه ریزی کنید؛ بی شم بدین طریق دلهره و نگرانی کمتری را تجربه خواهید کرد و حتی از مشکلاتی همچون مشاجرات خانوادگی و قهر و آشتی های این روزها هم در امان خواهید ماند. در دفترچه ای، یادداشت کنید که چقدر فرصت دارید و تا چه زمانی می توانید کارهایتان را به اتمام برسانید؛ همچنین بنویسید که انجام دادن چه کارهایی در اولویت است و چه کسی و چگونه باید آن ها را انجام دهد.

 

فهرست تهیه کنید

پس از مشخص کردن مدت زمان لازم و تنظیم برنامه زمانی جامع برای خانه تکانی باید فهرست دیگری تهیه کنید. این فهرست شامل کارهایی است که قصد انجام دادن آن ها را دارید. در این فهرست باید تمامی کارها را به طور دقیق، با جزئیات و بر اساس تقدم و تأخر و اهمیت انجام دادنشان اولویت بندی کنید؛ چه بسا بدون فهرست کردن دقیق کارها، برخی از موارد به طور کل فراموش شوند یا در زمان مناسب انجام نشوند. در نتیجه، شما مجبورید به دوباره کاری و چندباره کاری شوید. حتی با تهیه این فهرست می توانید از انجام دادن کارهایی که به تازگی انجامشان داده اید، صرف نظر کنید یا بخش عمده تلاشتان را صرف انجام دادن کارهایی کنید که در طول سال انجام نشده اند.! بنا به توصیه کارشناسان خانه داری، فهرست جداگانه ای برای هر یک از قسمت های خانه تنظیم کنید و در مقابل هریک از آن ها از اصلی ترین تا جزئی ترین کارها را با ذکر جزئیات بنویسید؛ در تهیه این فهرست، از اعضای خانواده کمک بخواهید و مشخص کنید که چه کسی باید مسئولیت انجام دادن چه کارهایی را بر عهده بگیرد،؛ کارهای آسان را به یک نفر و کارهای سخت و وقت گیر را بین چند نفر از اعضای خانواده تقسیم کنید.

 

همکاری کنید

همکاری و مشارکت اعضای خانواده امری ضروری در خانه تکانی است و به شدت باید مورد توجه قرار گیرد؛ همه باید به همکاری دعوت شوند و متناسب با سن و سال، توانایی، شرایط و موقعیتشان برخی از مسئولیت ها را بر عهده بگیرند. در حقیقت، شما با تقسیم وظایف هریک از اعضای خانواده را با تعهد کاری آشنا می کنید. بدین طریق دیگری مشکلی پیش نمی آید و حتی کسی هم دچار زحمت نمی شود. در نتیجه، هیچ کس احساس خستگی مفرط نمی کند. از سوی دیگر، احساس هم بستگی و اتحاد، احساس آرامش و نشاط و بهبود روابط خانوادگی و عاطفی و القای احساس مثبت و خوشایند از دیگر فواید این همراهی است.

 

نظم را رعایت کنید

به هم ریختن تمام اسباب و لوازم خانه یکی از اشتباهات رایج خانه تکانی است. بسیاری از افراد به بهانه تمیزکاری، خانه را بازار شام می کنند، این به هم ریختگی حسی ناخوشایند به اعضای خانواده القا می کند و حتی سبب می شود که پیشرفت کارها، سخت تر و کندتر انجام شوند. از این رو، سعی کنید در آخر هر روز کاری، تا حد امکان، تمام وسایل را از وسط راه بردارید تا فضای خانه دیگر شلوغ و به هم ریخته نباشد.

 

از گذشتنی ها بگذرید

هنگام خانه تکانی، به طور معمول با مجموعه ای از وسایل بلاستفاده مواجه می شوید که هرساله فقط در هنگام خانه تکانی، آن ها را از قعر کمد و کابینت ها بیرون می کشید، تمیزشان می کنید و دوباره سر جایشان می گذارید. این بدان معناست که میازی به این اشیا ندارید و حتی ممکن است برای روز مبادا هم هیچ وقت به کارتان نیایند! اگرچه معمولا نیز آن ها را در سال آینده، به بهانه از مُد افتادن، هرگز استفاده نخواهید کرد؛ بنابراین به ما پیشنهاد می دهیم که در خانه تکانی امسال، به جای تنگ کردن فضای خانه و ذخیره سازی های بی مورد، اشیا و لوازم بلااستفاده را به اشخاصی ببخشید که هم اکنون نیازمند استفاده از آن ها هستند. بی شک با انجام دادن این کار، هم فضای خانه تان را تمیزتر وزیباتر از قبل خواهید کرد و هم با شاد کردن دل دیگران، احساسی مثبت و خوشایندتر درباره خود خواهید داشت.

 

مواظب سلامتی تان باشید

برخی خانم ها در آخرین روزهای سال و حتی تا لحظه تحویل سال نو هم به هیچ چیز جز کار نمی اندیشند. به طور معمول، آنها معتقدند که شروع سال نو باید با تر و تمیزی خانه عجین باشد تا معنای آمدن بهار و تحول را داشته باشد. به همین دلیل، حتی به بهای از دست دادن سلامتشان هم شده، خود را بسیار به زحمت می اندازند و گاه حتی در تمام طول شبانه روز کار می کنند! اما به شما توصیه می کنیم که خودتان را امسال بیش از این عذاب ندهید و با تغییر سبک خانه تکانی تانف تحولی شگرف ایجاد کنید. در برنامه روزهایتان، به هیچ وجه استراحت را حذف نکنید. اگر به هر دلیلی، به این امر بی تفاوت باشید، بی شک باید منتظر خستگی، خشم، عصبانیت، بیماری یا حتی جر و بحث و مشاجره های خانوادگی باشید. برای اجتناب از این وضعیت، زمان های مشخصی، هرچند کوتاه، را به استراحت اختصاص دهید؛ زیرا تجدید قوا باعث شادابی بیشتر و کاهش فشار روحی و روانی شما خواهد شد. از سوی دیگر، مواظب جسمتان باشید، چه بسا بی احتیاطی و رعایت نکردن نکات بهداشتی، برخی از افراد را در این روزها روانه بیمارستان کند. نکته دیگر آن که بیش از هرچیز، به تغذیه خود و خانواده تان اهمیت بدهید. به یاد داشته باشید کههرگز به خود و  خانواده تان گرسنگی ندهید و حتی المقدور شیر ولبنیات و میوه و سبزیجات مصرف کنید. از مواد شوینده و سفید کننده های کمری استفاده کنید و هنگام استفاده از مواد سمی نیز، زمانی طولانی در محیط های بسته قرار نگیرید؛ همچنین مواظب ستون فقرات خود باشید و از جا به جا کردن اشیای سنگین اجتناب کنید، زیاد خم و راست نشوید، سرپا نایستید و به کرات از نردبان و پله بالا نروید.

پیشاپیش سال نو را به شما تبریک می گوییم و امیدواریم که خانه تکانی دلچسبی داشته باشید!

نوشته نسرین صفری روانشناس بالینی و مدرس دانشگاه، مجله راز

تهیه شده در مجله اینترنتی آریامن

     

درباره ی آریامن

آریامن یک مجله ی اینترنتی است برای تمام سلیقه ها و شامل همه نوع مطلب اعم از علمی، تاریخی، آشپزی، پزشکی، سبک زندگی و ... می شود. هدف از ایجاد این وبسایت خدمت رسانی هر چه بیش تر به مردم شریف ایران بوده و تلاش می شود جدیدترین و مفیدترین مطالب و اخبار گذاشته شود و در اختیار شما قرار بگیرد.

همچنین ببینید

بعد از ازدواج آقایان دروغگو ترند یا خانم ها

آقایان بیشتر دروغ می گویند یا خانم ها؟

سایت آریامن – در یک تحقیق روانشناسی مشخص شده است که معمولا زوج های جوان …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *