معماری
خانه / اخبار / اخبار اقتصادی / خودروهای پرفروش جهان در ایران
loading...

خودروهای پرفروش جهان در ایران

http://ariaman-mg.ir/wp-content/uploads/pic-137045-1499080282.jpg

پر فروش ترین خودروهای جهان در ایران

سه هاچ بک، سه کراس اوور، دو وانت و دو سدان صدرنشینان فهرستی هستند که در نیمه نخست سال ۲۰۱۶ بیش از هر خودروی دیگری فروش داشته اند در حالی که همه آنها ساخت ژاپن،‌ آلمان یا آمریکا هستند. در این بین سهم هوندا و فورد دو سهمیه و سهم فولکس واگن و تویوتا سه سهمیه است تا سبد مدل های پرفروش در انحصار چهار برند مشهور باشد. اینها همه نشانه های جالبی از وضعیت صنعت خودرو است.

در حالی که در دهه های اخیر سازندگان متعددی به صنعت خودرو ورود کرده و با کسب توفیقاتی چند، هیاهو و جنجال بسیاری را در این عرصه به راه انداخته اند ولی کماکان این کهنه کاران دیرین بازار هستند که به رغم افزایش سطح رقابت و ورود برندها و مدل های جدید همچنان بالاترین میزان فروش خودرو را در شش ماهه نخست سال ۲۰۱۷ میلادی به خود اختصاص داده اند.

تویوتا، فورد، فولکس و …. نه خسته اند و نه از نفس افتاده اند و نه ذره ای از شور و جذابیت آنها کم است. آن ها پا به پای جوان ترهایی مثل هیوندای و کیا می تازند و هرگز یک قدم از رقابت سنگین کنونی در صنعت خودرو پا پس نمی کشند.

کرولا، سیویک،گلف،فوکوس و … تنها یک خودرو صرف نیستند، بلکه هر کدام باری از تجربه و کوهی از اطمینان را با خود حمل می کنند و در سگمنت کاری خود جز مدعیانی شاخص و اثر گذار هستند. همین قضیه در جای خود موجب شده که رقابت با هریک از آنها برای فعالان پیگیر این صنعت به غایت پیچیده و دشوار شود. فعالان سخت کوشی که پیوسته در پی آنند که آنها را از موضع برتر خویش به زیر کشند. البته ناگفته نماند که هر یک از این خودروها به تنهایی از شمارگان بالایی در تولید خود بر خوردارند اما خیلی ساده لوحانه است که تنها این عامل را در توفیقشان مدنظر قرار داده و از آیتم های مهم تری چون جذابیت و کیفیت محصول غافل بمانیم که چه بسا اگر چنین نبود ما شاهد حضور این نام ها نه در بازارهای چهار گوشه عالم، بلکه در زیر سوله های متروک و دور افتاده بودیم.

 اما در لیست پرفروش ترین خودروهای جهان در شش ماهه اول سال ۲۰۱۷ این تویوتاکرولا است که باز هم بر صدر جدول تکیه زده و بالاتر از کراس اوورها، پیکاپ های عضلانی و یا خودروهای هاچ بک برتری خود را در میزان تولید و فروش به رخ دیگر رقبا کشانده است. این خودرو با ۹/۰ درصد افزایش فروش نسبت به مدت مشابه در سال ۲۰۱۶، بیش از ۲۹۷ هزار دستگاه فروش داشته است. جالب است که این سدان کامپکت نیز عنوان پرفروش ترین سدان وارداتی بازار ایران را به دست آورده بود. اما در رتبه دوم جدول این پیکاپ فول سایز فورد یعنی اف ۱۵۰ جدیدی است که با حدود ده درصد رشد فروش، در شش ماه ۲۴۴ هزار دستگاه خریدار داشته است. فولکس واگن نیز که محبوب عشاق اتومبیل های هاچ بک است به رغم افت فروش ۱۰ درصدی، با اندکی اختلاف پس از فورد در رتبه سوم جای گرفته و ۲۲۰ هزار دستگاه فروش را در شش ماهه اول ۲۰۱۷ به ثبت رسانده است.

در رده های بعدی نیز خودروهای مشهوری قرار دارند که همگی بهترین سطح ایمنی، کیفیت، سواری و دوام را در تست های مختلف مجلات و در حین استفاده میلیون ها شهروند جهان به ثبت رسانده اند. سی ـ آروی کراس اوور متوسط هوندا یکی از این خودروها است که با رشد فروش ۱۴ درصدی، در نیمه نخست سال ۲۰۱۷ نسبت به دوره مشابه در سال ۲۰۱۶، بیش از ۲۱۴ هزار دستگاه فروش داشته است. فرزند دیگر هوندا یعنی سیویک هم به لطف افزایش سهم فروش ۳۰ درصدی در نسل جدید، با ۱۷۹ هزار دستگاه فروش، رتبه پنجم این فهرست را از آن خود کرده است. تویوتا راو ۴ با ۱۷۵ هزار دستگاه، فورد فوکوس با ۱۷۲ هزار دستگاه، فولکس واگن پولو و فولکس تیگوان هم هر یک با ۱۷۰ هزار دستگاه، و تویوتا هایلوکس با ۱۶۸ هزار دستگاه فروش در شش ماهه نخست سال ۲۰۱۷، به ترتیب رده های ششم تا دهم پرفروش ترین خودروهای جهان را در این بازه زمانی به دست آورده اند.

     

درباره ی آریامن

آریامن یک مجله ی اینترنتی است برای تمام سلیقه ها و شامل همه نوع مطلب اعم از علمی، تاریخی، آشپزی، پزشکی، سبک زندگی و ... می شود. هدف از ایجاد این وبسایت خدمت رسانی هر چه بیش تر به مردم شریف ایران بوده و تلاش می شود جدیدترین و مفیدترین مطالب و اخبار گذاشته شود و در اختیار شما قرار بگیرد.

همچنین ببینید

یارانه

یارانه آذر ماه ۹۶ کی واریز خواهد شد

یارانه آذر ماه ۹۶ کی واریز می شود؟ هشتاد و دومین مرحله از پرداخت یارانه …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *