معماری
loading...

روم باستان

روم نزدیک به ۱۰۰۰ سال قبل از میلاد به صورت زیستگاه جمعی کشاورز و چوپان در مرکز ایتالیا شکل گرفت. در طول ۱۰۰۰ سال بعد، روم تبدیل به یک دولت شهر قدرتمند و پایتخت امپراتوری ای شد که از بریتانیا در شمال تا عربستان در جنوب غربی امتداد داشت.

چگونه روم گسترش یافت؟
جمهوری روم به تدریج همسایگان خود را تسخیر کرد تا در سال ۲۶۹ قبل از میلاد، تمامی ایتالیا را تحت کنترل خود گرفت. پس از آن رومی ها، کارتاژی ها را شکست دادند و در ۱۰۰ قبل از میلاد، کنترل مدیترانه را به دست گرفتند. در قلب دولت رو به گسترش جمهوری روم، سیاستمدارانی به نام سناتور قرار داشتند.

مذهب رومیان باستان چه بود؟
ژوپیتر، مینروا، وستا و مارس جزو خدایان و الهه های اصلی روم باستان بودند. در مواقعی ویژه، در معابد برای آنها حیوان قربانی می کردند. مثلاً قبل از رفتن به نبرد یک قربانی در ملا عام برای مارس خدای جنگ، انجام می گرفت. اما در سرتاسر امپراتوری مذاهب مختلف، و تا آنجا که خدایان رسمی رومی ها و امپراتور را مورد بی احترامی قرار نمی دادند، تحمل می شدند.

سربازان رومی چگونه گردآوری می شدند؟
در نخستین روز های بوجود آمدن امپراتوری، هر شهروند رومی بایدآماده ی جنگ بود. اما سربازان گارد امپراتوری مواجب می گرفتند و به شدت به آن ها آموزش داده می شد و باید ۲۰ تا ۲۵ سال خدمت می کردند. پیاده نظام ها ی ساده به یک شمشیر کوتاه، دو نیزه و یک سپر سنگین چرمی و چوبی مجهز بودند. وقتی این سربازان درحال جنگ نبودند، به کار ساختن قلعه ها و جاده ها می پرداختند.

کلوسئوم, کالسیوم

خرابه های کالسیوم: کالسیوم به وسیله ی امپراتور تیتوس، در سال ۸۰ میلادی، افتتاح شد و بزرگترین آمفی تئاتر روم بود. گلادیاتور ها و حیوانات برای برگزاری بازی های خونین، از اطراف و اکناف امپراتوری گردآوری میی شدند.

سناتور ها

جمهوری روم به وسیله ی مجلس سنا اداره می شد. سنا مجمعی از نجبا بود که تمامی مشاغل سطح بالا در دولت ولشکر را در دست داشتند. پس از سال ۲۷ قبل از میلاد، هنگامی که امپراتوری روم جایگزین جمهوری روم شد، سنا بازهم به نقش خود در سیاست ادامه داد.

چرا ژولیوس سزار به قتل رسید؟
ژولیوس سزار، در سال ۴۴ قبل از میلاد، پنج سال پسازاینکه حاکم مطلق شد، در ساختمان سنا به قتل رسید. قاتلان وی گروهی از سناتورها بودند که می پنداشتند او بیش ازاندازه قدرتمند شده است. همنچین آن ها از اینکه سزار صدها تن از حامیانش را برای تشویق سناتور کرده بود، ناراضی بودند. در نتیجه، سنا که در بیش تر دوران تاسیس خود ۳۰۰ تا ۶۰۰ عضو داشت، با ۹۰۰ سناتور پر شده بود.

تهیه شده در بخش تاریخ و تمدن آریامن

     

درباره ی آریامن

آریامن یک مجله ی اینترنتی است برای تمام سلیقه ها و شامل همه نوع مطلب اعم از علمی، تاریخی، آشپزی، پزشکی، سبک زندگی و ... می شود. هدف از ایجاد این وبسایت خدمت رسانی هر چه بیش تر به مردم شریف ایران بوده و تلاش می شود جدیدترین و مفیدترین مطالب و اخبار گذاشته شود و در اختیار شما قرار بگیرد.

همچنین ببینید

محمدعلی شاه قاجار,دوره آخر سلطنت محمدعلی شاه قاجار

محمدحسن میرزا، پادشاه بی تاج و تخت ایران!

آخرین پادشاه قاجار   محمدحسن میرزا فرزند محمدعلی شاه قاجار آخرین ولیعهد سلسله قاجار بود …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *