معماری
loading...

مایاها

مایاها در آمریکای مرکزی زندگی می کردندو بین سال های ۲۵۰ تا ۹۰۰ میلادی قدرتمند شدند. آن ها کشاورز و بازرگان بودند و شهرهای زیبا و نظامی از نگارش به وجود آوردند که در آن از نمادهای تصویری به نام گلیف استفاده می شد.

چه کسانی بر پادشاهی مایا حکمرانی می کردند؟

مایا به پادشاهی هایی تقسیم شده بود که هر کدام از آن ها دارای شهر و حاکم بود. این حاکم به عنوان رهبر جنگ، واضع قانون، و روحانی اعظم عمل می کرد. پس از سال ۹۰۰ میلادی، تمدن مایاها، احتمالا به ایت دلیل که روش های کشاورزی به از دست رفتن کشتزارها و محصولات انجامیدند، پایان گرفت.

چرا مایاها اهرام می ساختند؟

اهرام بزرگترین ساختمان ها در شهرهای مایاها بودند و به عنوان معابد و مقابر سلطنتی از آن ها استفادهمی شد. محل قربانی برای خدایان در بالا قرار داشت و حجره های دفن، در عمق هرم مخفی بودند. اهرام از سنگ ساخته شده و با گچ قرمز رنگ پوشانده شده بودند، اما این گچ به جا نمانده است.

 

هرم کوکولکان

⇑ این معبد در شهر چیچن ایستا، بینسال های ۹۰۰ تا ۱۲۰۰ میلادی ساخته شده است. این هرم در کل ۳۶۵ پله دارد که نمایش دهنده ی سال خورشیدی است. مایاها ستاره شناسان و ریاضی دانانی ماهر بودند.

 

چاک

 

⇑ خدای باران: این مجسمه ی چاک، خدای باران مایاهاست که باعث رشد همه ی موجودات زنده می شد. بر اساس افسانه ها، چاک صخره ای بزرگ را شکافت تا نخستین ذرات را آشکار کند.

 

 

گلیف های مایاها

گلیف های مایاها بر دیوارها و ظروف نقاشی شده و روی قطعات یشم و بناهای سنگی حک شده اند. مایاها این گلیف ها را در کتاب هایی به نام کودیس ها نیز آورده اند. این کتاب ها را از قطعاتو نوارهای دراز پوست درختان تهیه و مثل پرده جمع می کردند. این نظام پیچیده ی نگارش به وسیله ی کاتبان بسیار رده بالا کنترل می شد.

چه هنگام اسرار گلیف ها کشف شدند؟

مطالعه ی گلیف های مایاها ۲۰۰ سال قبل آغاز شد. در دهه ی ۵۰ پژوهش گران گلیف های نام پادشاهان و حیوانات را پیدا کردند.

سپس در سال ۱۹۶۰ روشن شد که بیش تر نوشته های مایاها تاریخی اند. آن ها ثبت وقایع مهم مانند تولد، مرگ و پیروزی در جنگ پادشاهان خدای گونه مایاهاست.

تقویم پیش بینی ها

⇑ چار کودکِس متعلق به مایاها، سالم به جا مانده اند. این کودکس بین ۱۳۰۰ تا ۱۴۰۰ میلادی تألیف شده است. این نوشته دارای اطلاعاتی است که کاهنان به کمک آن ها می توانستند روزهای خوش شانسی و بدشانسی را پیش بینی کنند.

     

درباره ی آریامن

آریامن یک مجله ی اینترنتی است برای تمام سلیقه ها و شامل همه نوع مطلب اعم از علمی، تاریخی، آشپزی، پزشکی، سبک زندگی و ... می شود. هدف از ایجاد این وبسایت خدمت رسانی هر چه بیش تر به مردم شریف ایران بوده و تلاش می شود جدیدترین و مفیدترین مطالب و اخبار گذاشته شود و در اختیار شما قرار بگیرد.

همچنین ببینید

محمدعلی شاه قاجار,دوره آخر سلطنت محمدعلی شاه قاجار

محمدحسن میرزا، پادشاه بی تاج و تخت ایران!

آخرین پادشاه قاجار   محمدحسن میرزا فرزند محمدعلی شاه قاجار آخرین ولیعهد سلسله قاجار بود …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *