معماری
خانه / فرهنگ و هنر / تاریخ و تمدن / نورمن ها و صلیبیون که بودند؟
loading...

نورمن ها و صلیبیون که بودند؟

نورمن ها

نورمن ها از اخلاف جنگجویان وایکینگ هستند که در سال ۹۱۲ میلادی در نرماندی، واقع در شمال غرب فرانسه، مستقر شدند. آن ها مناطق وسیعی را در اروپا، از انگلستان تا شمال ایتالیا، فتح کردند. پادشاهان نرمن حاکمانی مقتدر بودند.

 

درسال ۱۰۶۶ چه اتفاقی افتاد؟

نورمن ها در سال ۱۰۶۶ میلادی به انگلستان حمله کردند. رهبر آن ها ددوک نرماندی، ویلیام فاتح بود که پادشاه انگستان شد. او نجبای انگلیسی را برکنار کردو زمین هایشان رابهنرماندی ها داد. نجبای نرماندی دولت راو روحانیون نرماندی کلیسا را اداره می کردند. حاکمان نرماندی به زبان فرانسه صحبت می کردند و قلعه هایی ساختند. آن ها مالیات های سنگین و قوانین سخت وضع کردند.

 

چرا سیسیل نرمن ها تا این اندازه جالب توجه است؟

در سال ها ۱۰۶۰ – ۱۰۹۱ میلادی، سیسیل به وسیله ی نرمان ها فتح شد. حاکمان جدید جزیره در برابر ساکنان مسلمان آنجا شکیبا بودند و پس از فتح آن، این جزیرهمحل شکوفایی هنر و علم چند فرهنگی شد. پادشاهان نورمن سیسیلی مشوق کارهای جغرافی و علمی بودند و متن های کلاسیک یونانی را به زبان لاتین ترجمه می کردند.

 

صلیبیون

در سال ۱۰۹۵ میلادی، پاپ اوربان دوم خواستار جنگ علیه حاکمان اورشلیم شد. این نخستین جنگ صلیبی بود. در طول دو قرن بعد، ارتش های مسیحی از اروپا جنگ های صلیبی دیگری به راه انداختند، اما هیج کدام موفق نبودند.

 

چرا نخستین جنگ صلیبی به راه افتاد؟

قرن ها بود که زائران مسیحی با آرامش کامل از مکان های مقدش خود در منطقه ی شامات (فلسطین، اردن، سوریه و لبنان امروزی) بازدید می کردند و با مسلمانان ارتباط بازرگانی داشتند. تا این که در قرن ۱۱ هجری قمری، پاپ اوربان با مشورت برخی پادشاهان اروپایی به فکر تصرف شامات افتاد تا به خییال خود کافران – مسلمانان – را مسیحی کند اما در واقع به نیت تصرف سرزمین ها و گنجینه های مسلمین این جنگ را به راه انداخت.

 

صلیبیون چه چیز را با خود به اروپا آوردند؟

مهمترین دستاورد صلیبی ها از سرزمین های اسلامی، کتاب های علمی و بسیاری از اختراعات و نیز فرهنگ و تمدن پیشرفته ی مسلمانان بود که تا قرن ها تاثیرات شگرفی بر ملل مسیحی گذاشت و مقدمات رنسانس علمی در اروپا را به وجود آورد.

     

درباره ی آریامن

آریامن یک مجله ی اینترنتی است برای تمام سلیقه ها و شامل همه نوع مطلب اعم از علمی، تاریخی، آشپزی، پزشکی، سبک زندگی و ... می شود. هدف از ایجاد این وبسایت خدمت رسانی هر چه بیش تر به مردم شریف ایران بوده و تلاش می شود جدیدترین و مفیدترین مطالب و اخبار گذاشته شود و در اختیار شما قرار بگیرد.

همچنین ببینید

محمدعلی شاه قاجار,دوره آخر سلطنت محمدعلی شاه قاجار

محمدحسن میرزا، پادشاه بی تاج و تخت ایران!

آخرین پادشاه قاجار   محمدحسن میرزا فرزند محمدعلی شاه قاجار آخرین ولیعهد سلسله قاجار بود …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *