معماری
خانه / سبک زندگی / هدف زندگی را فراموش نکنیم
loading...

هدف زندگی را فراموش نکنیم

هدف, آریامن

هدف زندگی یا هدف آفرینش

یادمان باشد که به دنیا آمده ایم تا به هدف آفرینش خویش که خدایی شدن است برسیم. راه خدایی شدن هم بندگی است؛ فقط بندگی.

وَ ما خَلَقتُ الجِنََّ و الإنسَ الّا لِیَعبُدُونِ: و جن و انس را نیافریدم جز برای آن که مرا بندگی کنند.

زندگی مشترک، قسمت زیادی از زندگی انسان را تشکیل می دهد. زنی که بخش قابل توجهی از روز و شبش را برای همسر و فرزندانش صرف می کند، مردی که قسمت زیادی از عمرش را برای خانواده می گذارد، اگر این مقدار از عمر را در مسیر بندگی قرار ندهد، از هدف آفرینش فاصله زیادی گرفته است.

به خاطر خدا باید زندگی کرد، به خاطر خدا باید گذشت کرد، به خاطر خدا باید سکوت کرد، به خاطر خدا باید فریاد کشید، به خاطر خدا باید کار کرد، به خاطر خدا باید آشپزی کرد، به خاطر خدا … . فقط به خاطر خدا. شاید کامل ترین تعبیر درباره «زندگی به خاطر خدا»، تعبیر خود خداوند در قرآن باشد که به پیامبر اکرم (ص) فرمود:

بگو: «در حقیقت، نماز من و [ سایر ] عبادات من و زندگی و مرگ من، برای خدا، پرودگار جهانیان است».

اگر مقصد زندگی خدا شد، خوشحالی ها و ناراحتی ها، شکست ها و پیروزی ها و بسیاری از مفاهیم کلیدی زندگی، تعریف جدیدی پیدا می کند. شکست یعنی دور شدن و فاصله گرفتن از مقصد که همان خداست، پیروزی یعنی نزدیک شدن و رسیدن به خدا. چه چیزی مرا خوش حال می کند؟ هر چیزی که مرا به خدا برساند. چه چیزی مرا آزرده خاطر می کند؟ هر چیزی که مرا از خدا دور کند.

حالا به این پرسش ها جواب دهید. اگر همسرم با من به عصبانیت برخورد کرد و من هم توانستم با حلم و بردباری پاسخش را بدهم، به هدف که همان خدا است، نزدیک شده ام یا دور؟ حال که به او نزدیک شده ام، باید خوش حال باشم یا ناراحت؟ باید احساس شکست کنم یا پیروزی؟

اگر همسرم در حق من جفایی کرد، من برای رسیدن به هدف باید او را ببخشم یا کینه اش را به دل بگیرم؟ اگر از او گذشت کردم، باید خوش حال باشم یا ناراحت؟ باید احساس شکست کنم یا پیروزی؟

اگر در زندگی ام مشکلی حل ناشدنی وجود داشت و یا این که حل  شدنش بهزمانی طولانی نیاز داشت و وظیفه من هم صبر بود، باید خوش حال باشم یا ناراحت؟ باید احساس شکست کنم یا پیروزی؟

اگر شوهری دستوری خلاف میل زن داد و از چیزهایی بود که زن باید در آن امور تبعیت می کرد، زن باید خوشحال باشد یا ناراحت؟ باید احساس شکست کند یا پیروزی؟

اگر و اگر … . اگر هدف زندگی را فراموش تکتیم و برای همیشه به آن پایبند باشیم، در هر حالی و تحت هر شرایطی احساس خوشبختی خواهیم کرد. اگر هدف زندگی را در این جا گفتیمريال از آن رو بود که باقی نکته هایی که خواهید دید با همین نگاه قابل عمل می باشد و گر نه با نگاه غیر خدایی، این نکته ها نه قابل قبول و نه قابل اجرا است. این را هم ناگفته نگذاریم که بدون این نگاه، هیچ کس نمی تواند طعم شیرین زندگی را بچشد؛ چرا که معنا و مفهوم واقعی زندگی، جز بندگی چیز دیگری نیست. هرکس در مسیری جز بندگی گام برداشت، به طور حتم به هر کجا که برسد، شایسته نامی جز ناکجا آباد نیست.

علاوه بر این که نباید هدف زندگی را فراموش مرد، نباید از یاد برد زمانی که برای رسیدن به این هدف در اختیار داریم، بسیار محدود است. پس نباید وقت را تلف کرد؛ پس باید از روزها و لحظات این زندگی کوتاه برای رسیدن به هدف آفرینش، کمال استفاده را برد.

منبع: تا ساحل آرامش, محسن عباسی ولدی, آیین فطرت

     

درباره ی آریامن

آریامن یک مجله ی اینترنتی است برای تمام سلیقه ها و شامل همه نوع مطلب اعم از علمی، تاریخی، آشپزی، پزشکی، سبک زندگی و ... می شود. هدف از ایجاد این وبسایت خدمت رسانی هر چه بیش تر به مردم شریف ایران بوده و تلاش می شود جدیدترین و مفیدترین مطالب و اخبار گذاشته شود و در اختیار شما قرار بگیرد.

همچنین ببینید

بعد از ازدواج آقایان دروغگو ترند یا خانم ها

آقایان بیشتر دروغ می گویند یا خانم ها؟

سایت آریامن – در یک تحقیق روانشناسی مشخص شده است که معمولا زوج های جوان …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *