معماری
خانه / فرهنگ و هنر / هنر و هنرمند / همه چیز درباره هنر معماری
loading...

همه چیز درباره هنر معماری

معماری ، هنر طراحی بناهاست. معماران بناها را در اشکال و اندازه گوناگون ، از یک ساختمان یک طبقه با باغ و سایبان تا آسمان خراش های سر به فلک کشیده ، طراحی می کنند. ترکیب فرم و کاربرد مهم است چرا که بنا باید علاوهبر ایمن بودن ، زیبا به نظر برسد و باهدف ساختن آن متناسب باشد.

 

چرا بناها این قدر متفاوت به نظر می رسند؟

اینکه نمای بناها متفاوت هستند به چند عامل بستگی دارد: مصالح و فناوری موجود، سبک ویژه ی معماری و کاربرد آن. مثلا بناهای خانگی ، دفاتر شرکت ها و مکان های نقدس همه کاربردهایی متفاوت دارند که در اندازه ، فرم و حجم آنها منعکس شده اند.

 

معماری با ثبات چیست؟

هدف از ساخت بناهای با ثبات این است که با محیط زیست سازگار باشند. بناها چه در زمان ساخت و چه در طول زمان استفاده از آن ها آلودگی ایجاد می کنند و انرژی و سرمایه ی زیادی را به کار می گیرند. ساختمان هایی که با مصالح قابل بازیافت، رنگ های غیر سمّی، صفحه های خورشیدی، عایق بندی خوب و حتی سرویس های بهداشتی کهمصرف آب را کم می کنند، ساخته شده باشند، همگی به حفاظت از کرهی زمین کمک می کنند.

 

چگونه معماران کار می کنند؟

مشتری نوع بنایی را که نیاز دارد و مبلغی را که می تواند بپردازد، به معمار اعلام می کند. معمار بیشتر با برنامه های رایانه ای، طراحی را آغاز و جزئیات تکنیکی نقشه را تعیین می کند. مهندسین نقشه ها و مدل ها را بررسی می کنند تا مطوئن شوند که بنا سالم و بی عیب و نقص است.

 

معماران از چه موادی استفاده می کنند؟

مواد رایج ساختمان سازی، سنگ، چوب، آجر و بتون هستند. گرچه با توسعه فناوری، مواد جدید نیز به کار می روند. فولاد و شیشه کاربرد عمومی دارند. محصولاتی هستند که با روکش فایبر گلاس به همراه یک پلاستیک مقاوم همچون تفلون، لایه ای می سازند که به اسکلت فولادی چسبانده می شود.

 

معنای معماری کلاسیک چیست؟

معماری یونانیان و رومیان باستان، که براساس تعادل و قرینه سازی هماهنگ شکل گرفته، به عنوان معماری کلاسیک شناخته شده است. این معماری، تاثیری شگرف بر معماری تاریخی غرب گذاشته است. برخی معماران مدرن، امروزه هنوز از عناصر سنتی استفاده می کنند.

 

معبد پارتنون

⇑ معبد پارتنون، آتن: ستون های این معبد یونان باستان، زمانی پرتوافکن بوده اند و کنده کاری های مثلثی باشکوهی در گوشه های سقف آن وجود دارد. با وجود اینکه پارتنوناینک ویران شده است، این معبد مشهور ترین نمونه ی معماری کلاسیک است.

 

آسمان خراش ها

اصطلاح آسمان خراش در آمریکا در دهه ی هشتم قرن نوزدهم رواج یافت که یک نوع ساختمان اداری بلند در شیکاگو و نیویورک بود. آن ها بناها را تا ۱۲ طبقه افزایش دادند که در آن زمان، جهشی در ارتفاع ساختمان ها به شمار می رفت.

 

بلندترین بنای دنیا چیست؟

تا زمان اختراع اسکلت فولادی، ساختمان ها فقط تا ۷۵ متر می توانستند بلندی داشته باشند. در سال ۱۹۹۸ برج سی یِرز شیکاگو با بلندی ۴۴۲ متر بلندترین بنای جهان بود. تا این که در سال ۱۹۷۴ برج های پتروناس در کوالالامپور مالزی، که ۴۵۲ متر (۱۰۴۸۳ فوت) بلندی داشت، این عنوان را نصیب خود کردند.

     

درباره ی آریامن

آریامن یک مجله ی اینترنتی است برای تمام سلیقه ها و شامل همه نوع مطلب اعم از علمی، تاریخی، آشپزی، پزشکی، سبک زندگی و ... می شود. هدف از ایجاد این وبسایت خدمت رسانی هر چه بیش تر به مردم شریف ایران بوده و تلاش می شود جدیدترین و مفیدترین مطالب و اخبار گذاشته شود و در اختیار شما قرار بگیرد.

همچنین ببینید

سحر دولتشاهی و همایون شجریان

ازدواج سحر دولتشاهی و همایون شجریان از شایعه تا واقعیت

ازدواج سحر دولتشاهی و همایون شجریان از شایعه تا واقعیت ازدواج سحر دولتشاهی و همایون …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *