معماری
خانه / علمی / چرا و چگونه / چرا زمان رو به جلو حرکت می کند؟
loading...

چرا زمان رو به جلو حرکت می کند؟

چرا زمان رو به جلو حرکت می کند؟

نظریات مختلفی در این باره وجود دارد. یکی از این نظریات پای قوانین ترمودینامیک، به ویژه قانون دوم را به میان می آورد. این قانون بیان می کند هر چیزی در دنیا تمایل دارد که از آنتروپی کم به زیاد حرکت کند؛ یعنی از یکنواختی به بی نظمی برسد. بر همین اساس، جهان از سادگی مهبانگ آغاز کرده و به سمت چیدمان تقریبا بی نظمی امروزی کهکشان ها و محتویات شان حرکت کرده است. این ظریه که با عنوان «پیکان زمان شناخته می شود، در سال ۱۹۲۷ (۱۳۶۰) توسط اخترشناس انگلیسی «آرتور اِدینگتون» ارائه شد. او پیشنهاد داد زمان متقارن نیست. نظریه ادینگتون می گفت: «اگر جهت پیکان را دنبال کنیم، عناصر تصادفی بیشتر و بیشتری در وضعیت عالم مشاهده می کنیم و در میابیم که پیکان رو به آینده است، اما اگر تعداد عناصر تصادفی کاهش پیدا کند، آن گاه پیکان رو به سمت گذشتهنشانه رفته است.»

 

نظریه دیگری اظهار می کند گذر زمان به دلیل انبساط کیهان است. از آن جا که جهان در حال گسترش است، زمان را با خودش می کشد؛ چرا که زمان و فضا به هم گره خورده اند.

 

اما این نظریه به معنای آن است که اگر کیهان به حد نظری انبساطش برسد و انقباض خود را آغاز کند، آن گاه زمان رو به عقب خواهد رفت که باعث خلق متناقض نمایی برای دانشمندانو اخترشناسان می شود: این که همه چیز به عصر سادگی محض بازگردد و با یک «مه رمب» (پدیده ای در مقابل مه بانگ) پایان پیدا کند.

 

برگرفته مجله دانستنیها

     

درباره ی آریامن

آریامن یک مجله ی اینترنتی است برای تمام سلیقه ها و شامل همه نوع مطلب اعم از علمی، تاریخی، آشپزی، پزشکی، سبک زندگی و ... می شود. هدف از ایجاد این وبسایت خدمت رسانی هر چه بیش تر به مردم شریف ایران بوده و تلاش می شود جدیدترین و مفیدترین مطالب و اخبار گذاشته شود و در اختیار شما قرار بگیرد.

همچنین ببینید

چطور رنگی می بنییم؟

چطور رنگی می بنییم؟

رنگ ها جزء خصوصیات ذاتی اجسام نیستند. دلیل آن که ما اشیاء را رنگی می …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *