معماری
loading...

یونان باستان

یونان باستان, آریامن, تاریخ و تمدن

یونان باستان ( ancient greece )

یونان خانه ی تمدنی غنی بود که بین ۵۰۰ تا ۳۰۰ قبل از میلاد به اوج خود رسید. مردمان این سرزمین از راه کشاورزی، ماهیگیری، صنایع دستی و تجارت زندگی می کردند. آن ها ۳۰۰ دولت شهر ساختند و در مستعمرات ساکن شدند. در ۱۴۶ قبل از میلاد، یونان به وسیله ی روم تسخیر شد، اما بسیاری از وجوه فرهنگ یونانی هنوز بر جهان نا تاثیر گذار است.

 

درباره ی پادشاهان مسینا چه می دانیم؟

پادشاهان مقدونی ۱۶۰۰ تا ۱۲۰۰ قبل از میلاد، قدرتمند بودند. آن ها روسای جنگجویانی بودند که در شهرهای قلعه مانند زندگی و بر نواحی کوچک حکمرانی می کردند. نام آن ها برگرفته از ثروتمندترین این گروه ها یعنی مسینا، بود که در جنوب یونان زندگی می کردند. آن ها برای ساختن سفالینه های ظریف و جواهرات طلایی زیبا، هنرمندان و صنعتگرانی ماهر را به خدمت می گرفتند. آن ها دارای ناوگانی از کشتی های تجاری بودند که به بسیاری از بنادر رفت و آمد داشتند.

 

یونانیان باستان چه چیز را ستایش می کردند؟

یونانیان باستان خدایان و الهه های بسیاری را می پرستیدند. آن ها معتقد بودند که این خدایان قدرتی جادویی و ظاهری انسانی دارند، اما بسیار بزرگ تر و زیباترند. هر خدا یا الهه جنبه ای متفاوت از حیات را کنترل می کند. خدای برتر، یعنی زئوس، بر تمامی خدایان رهبری داشت. برادر او پوسدون، بر دریا حکمروایی داشت و دیگر برادر او هادِس، بر جهان سفلا حکومت می کرد.

 

نمایشنامه های یونانی درباره ی چه بودند؟

تراژدی ها و کمدی های یونانی، داستان هایی را درباره ی خدایان و الهه ها بازگو می کردند و یا افرادی چون سیاستمداران را به مسخره می گرفتند. فقط مردان به تماشای این نمایشنامه ها می رفتند. آن ها فکر می کردند که این نمایشنامه ها برای زنان گستاخانه و ناراحت کننده اند. نمایشنامه های سوفوکل، آشیل و اوریپید امروزه هنوز هم اجرا می شوند.

 

 

دولت شهرها

یک دولت شهر، شامل شهری با تمامی زمین های پیرامون آن بود. هر کدام از این شهرها دولت، قانون و شیوه ی زندگی خود را داشتند. دولت شهرها اغلب با هم می جنگیدند و از کشتی های جنگی بزرگ و لشکریان استفاده می کردند.

 

دموکراسی آتنی ها چگونه عمل می کرد؟

در آتن، مردان بالغ شهر نشین می توانستند به بحث های مجلس، که در بیشتر روزها برگزار می شد، گوش دهند. در این جا، آن ها رهبران شهر را انتخاب یا معزول می کردند و به سیاست های دولتی رای می دادند. زنان، بردگان و خارجیان حق رای نداشتند. سه تن از مشهور ترین فلاسفه ی جهان، یعنی سقراط، افلاطون و ارسطو در آتن زندگی و تدریس کردند.

 

 

پیاده نظام ها (هاپلیت ها)

پیاده نظام ها، سربازان دوره دیده ی یونانی بودند که با استفاده از شمشیر و سپر از دولت شهرهای خود دفاع می کردند. نام آن ها از واژه ی hoplon (سپر) که در جنگ برای حفاظت شهرهای خود دفاع می کردند، گرفته شده است. آن ها کلاه خود، زره و ساق پوش های آهنین می پوشیدند.

 

یونانیان باستان چگونه می جنگیدند؟

یونانیان آرایش جنگی خاصی به نام بندهای انگشتان داشتند. یربازان در کنار هم در یک ردیف می ایستادند و سپرهای خود را بر روی هم قرار می دادند تا یک دیوار سخت دفاعی تشکیل دهند و به سوی دشمن پیشروی می کردند. فرماندهان سوار بر ارابه های اسبی نبرد را نظاره می کردند. دولت شهرهاف متخصصان خارجی همچون معماران سیتی و کشتی های جنگی به نام تریم را نیز اجاره می کردند.

     

درباره ی آریامن

آریامن یک مجله ی اینترنتی است برای تمام سلیقه ها و شامل همه نوع مطلب اعم از علمی، تاریخی، آشپزی، پزشکی، سبک زندگی و ... می شود. هدف از ایجاد این وبسایت خدمت رسانی هر چه بیش تر به مردم شریف ایران بوده و تلاش می شود جدیدترین و مفیدترین مطالب و اخبار گذاشته شود و در اختیار شما قرار بگیرد.

همچنین ببینید

محمدعلی شاه قاجار,دوره آخر سلطنت محمدعلی شاه قاجار

محمدحسن میرزا، پادشاه بی تاج و تخت ایران!

آخرین پادشاه قاجار   محمدحسن میرزا فرزند محمدعلی شاه قاجار آخرین ولیعهد سلسله قاجار بود …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *