معماری
خانه / اخبار / اخبار اجتماعی / ۸۸ درصد از جمعیت کشور با سواد هستند
loading...

۸۸ درصد از جمعیت کشور با سواد هستند

88 درصد از جمعیت کشور با سواد هستند

آریامن – به گزارش ایرنا از نتایج اولیه سرشماری نفوس و مسکن سال ۱۳۹۵که از سوی مرکز آمار ایران انتشار یافته است، بیشترین و پایینترین میزان سواد در استان های تهران با ۹۲٫۹ و سیستان و بلوچستان با ۷۶درصد تعلق دارد.
استان های البرز با ۹۲٫۲درصد،سمنان با ۹۱٫۵ و یزد با ۹۰٫۹ درصد در مرتبه های دوم تا چهارم به لحاظ سواد قرار دارند.بیشتر استان های کشور دارای نرخ باسوادی بیش از ۸۰درصد می باشند.
بیشترین افزایش میزان باسوادی در سال ۱۳۹۵نسبت به سال
۱۳۹۰ مربوط به استان های بوشهر،سیستان و بلوچستان،قزوین، خراسان جنوبی و هرمزگان می باشد.
میزان باسوادی استان سیستان و بلوچستان در سال ۸۵ معادل ۶۸درصد بود.استان آذربایجان غربی با ۷۷٫۸درصد مرتبه دوم را به لحاظ میزان پایین باسوادی در آن سال به خود تخصیص داده بود.
شاخص یاد شده در استان تهران در سال ۱۳۸۵ برابر با ۹۱٫۳درصد بود.

**باسوادی جمعیت ۱۰ تا ۴۹ سال
میزان باسوادی جمعیت ۱۰تا ۴۹سال نشان می دهد این نرخ در سال ۹۵ برابر با ۹۴٫۷درصد است. این نرخ در سال های ۱۳۹۰ برابر با ۹۲٫۴ درصد و در سال ۱۳۸۵ برابر با ۹۱٫۷درصد گزارش شده است.
ایران از جمله کشورهایی است که در زمینه گسترش آموزش و خدمات بهداشتی توانسته گامهای مهمی بردارد و به همین دلیل هم اکنون به لحاظ شاخص توسعه انسانی در رتبه مطلوبی قرار دارد.
ایران ازلحاظ شاخص توسعهٔ انسانی در سال ۲۰۱۵ میلادی در رتبهٔ ۶۹ از بین ۱۸۸ کشور جهان، بالاتر از کشورهای برزیل مکزیک ، سریلانکا،ترکیه و ونزوئلا است. همچنین پس از کشورهای بوسنی و هرزگوین، قزاقستان، آذربایجان و عربستان سعودی قرار گرفته ‌است.

www.irna.ir

     

درباره ی آریامن

آریامن یک مجله ی اینترنتی است برای تمام سلیقه ها و شامل همه نوع مطلب اعم از علمی، تاریخی، آشپزی، پزشکی، سبک زندگی و ... می شود. هدف از ایجاد این وبسایت خدمت رسانی هر چه بیش تر به مردم شریف ایران بوده و تلاش می شود جدیدترین و مفیدترین مطالب و اخبار گذاشته شود و در اختیار شما قرار بگیرد.

همچنین ببینید

ماده مخدر بیوسنتزی آریامن

بیوسنتزی چیست؟ ماده مخدر ۸۰۰ برابر قوی تر از شیشه

بیوسنتزی چیست؟ ماده مخدر ۸۰۰ برابر قوی تر از شیشه   سرهنگ کامبیز اسماعیلی با …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *