معماری
خانه / فرهنگ و هنر / تاریخ و تمدن / مصر باستان را بشناسیم
loading...

مصر باستان را بشناسیم

از سال ۳۱۰۰ تا ۳۰ قبل از میلاد، صحرای خشک مصر جایگاه تمدنی پیشرفته بود. مصریان باستان هرم های بزرگ، گنجینه های طلایی خیره کننده، و آثار هنری حیرت آوری ساختند. آنها مُبدع هیروگلیف و دارای مهندسانی خبره بودند.

ariaman-mg-ir-%d9%85%d8%b5%d8%b1-%d8%a8%d8%a7%d8%b3%d8%aa%d8%a7%d9%86

چرا سیل های نیل مهم بودند؟

رود نیل از راه مصر به سوی دریا در جریان بود. هر سال از ماه ژوئن تا اکتبر، این رود در صحرای مجاور طغیان می کرد و منطقه را با گل و لای حاصلخیز می پوشاند. کشاورزان مصرباستان می توانستند محصولاتی فراوان چون گندم، جو، انگور، انجیر، و انواع مختلف سبزی ها را دراین زمین ها عمل آورند.

 

مصری ها چه چیزی را پرستش می کرده اند؟

مصریان صدها خدا و الهه داشتند. خدایی چون اُسیرس حاکم جهان زیرین به انسان شباهت داشت. سایر خدایان ظاهری حیوان گونه داشتند. مانند الهه باستت که ظاهری گربه سان داشت و بارآوری را به ارمغان می آورد. مهم ترین خدا، پادشاه خدایان، آمون با سر قوچ بود.

 

چرا تمدن مصریان این قدر دوام یافت؟

مصر با تجارت و کشاورزی ثروتمند شد. قدرت مصر به وسیله ی دولت هایی مقتدر که به کمک فراعنه و کاتبان دوره دیده (مسئولین) هدایت و اداره می شدند، به وجود آمد.

 

فراعنه

مصرباستان به وسیله ی پادشاهانی مقتدر به نام فراعنه، که نقش روحانی اعظم، فرمانده ی جنگ، و رئیس دولت را داشتند، اداره می شد. مصریان باور داشتند که فراعنه پیوند زنده ی بین مردم و خدایان هستند و پس از مرگ به خدا تبدیل می شوند.

معنای «فرعون» چیست؟

واژه ی فرعون از دو واژه ی مصری پر – آ (per-aa) به معنای خانه ی بزرگ یا «قصر» گرفته شده است. مصریان به تدریج نام چنین ساختمانی را برای نامیدن پادشاه نیز که در آن زندگی می کرد به کار بردند. از این واژه برای نشان دادن احترام زیاد استفاده می شد.

 

اهرام

مقبره های بزرگ سنگی، از اجساد فرعون ها حفاظت می کردند. این اهرام به مثابه ب پلکانی به سوی آسمان بودند. ساختن آن ها نیازمند طراحیو مهارت فراوان بود و به گونه ای طراحی می شدند که سارقان نتوانند وارد آن شوند و هرگز نتوان جسد مومیایی فراعنه را در آنها پیدا کرد.

چه کسی هرم ها را ساخت؟

این اهرام به وسیله ی گروهی از سازندگان حرفه ای مثل سنگ تراش ها ساخته می شد که در ازای کار خود پول خوبی دریافت می کردند. در طول فصل سیلاب، هنگامی که رودخانه ی نیل کشتزار ها را می پوشاند، مسئولین سلطنتی به کشاورزان دستور می دادندتا به کارگران حرفه ای در بنای اهرام کمک کنند.

هرم های جیزه در مصر
این اهرام نزدیک به ۲۵۰۰ سال قبلاز میلاد برای فراعنه ای به نام های خوفو، خافرا و منکارو ساخته شدند. این اهرام در آغاز با آهک پوشیده می شدند و در نوک آن ها طلا کار گذاشته می شد. بلند ترین هرم ۱۴۷ متر بلندی داشت.

مومیایی کردن

مومیایی جسدی مرده است که به دقت حفظ یا مومیایی شده باشد. کارگران اندامهایی را که ممکن است فاسد شوند، خارج می کردند، سپس این جسد را با ناترون (کریستالهای نمک) خشک می کردند و با نوار های زرینی می پیچیدند.

چرا مرده ها را مومیایی می کردند؟

مصریان باستانمی پنداشتند که انسان ها از پنج عنصر ساخته شده اند. این عنصر ها عبارت بودند ازجسم، کا (روح)، با (شخصیت)، نام و سایه. مصریان باور داشتند که با حفظ بدن میتوانند چهار عنصر دیگر را نیز زنده نگه دارند. آن ها فکر میکردند که اگر بدن فاسد شود، شخص تا ابد مرده باقی می ماند.

تابوت هایی که در آن مومیایی گذاشته شده
این تابوت چوبی و گچی محافظ جسد مومیایی مردی بود که نزدیک به ۷۰۰۰ سال قبل از میلاد مرده بود. این تابوت با تصاویر خدایان تزئین شده بود.
     

درباره ی آریامن

آریامن یک مجله ی اینترنتی است برای تمام سلیقه ها و شامل همه نوع مطلب اعم از علمی، تاریخی، آشپزی، پزشکی، سبک زندگی و ... می شود. هدف از ایجاد این وبسایت خدمت رسانی هر چه بیش تر به مردم شریف ایران بوده و تلاش می شود جدیدترین و مفیدترین مطالب و اخبار گذاشته شود و در اختیار شما قرار بگیرد.

همچنین ببینید

محمدعلی شاه قاجار,دوره آخر سلطنت محمدعلی شاه قاجار

محمدحسن میرزا، پادشاه بی تاج و تخت ایران!

آخرین پادشاه قاجار   محمدحسن میرزا فرزند محمدعلی شاه قاجار آخرین ولیعهد سلسله قاجار بود …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *