معماری
خانه / فرهنگ و هنر / تاریخ و تمدن / امپراتوری بیزانس
loading...

امپراتوری بیزانس

در ۳۲۴ میلادی، امپراتور کنستانتین، امپراتوری روم را دوباره متحد کرد . در آن هنگام دفاع از روم در برابر حملات بربرها بسیار مشکل شده بود؛ بنابراین، وی پایتخت خود را به بیزانس منتقل کرد و نام آن را به قسطنطنیه تغییر داد.

 

چه کسی بر امپراتوری بیزانس حکومت می کرد؟

از قسطنطنیه(استانبول کنونی) ، امپراتور کنستانتین به تمامی قلمرو روم حکومت می کرد. اما امپرتوری دوباره شقه شد. در سال ۴۷۶ میلادی، امپراتوری روم غربی از بین رفت. اما امپراتوری روم شرقی که امپراتوری بیزانس نامیده می شد، تا سال ۱۴۵۳ میلادی برقرار بود که در آن سال به پایتخت امپراتوری عثمانی تبدیل شد.

 

هنر بیزانس

⇑ هنر بیزانس: این معرق، شستشوی پای حواری را به وسیله ی مسیح نشان میدهد. این اثر هنری در صومعه ی لوکاس هوسیوس، واقع در بوتیای یونان است، که در آغاز قزن ۱۱ ساخته شده بود. مسیحیت در مرکز حیات بیزانس قرار داشت و هدف اصلی هنر و معماری، تکریم خداوند بود.

 

قسطنطیه

در سال ۳۳۰ میلادی، قسطنطیه، پایتخت امپراتوری روم اعلام شد. ساختمان های باشکوه و عمومی شهر که تالار عمومی شهر نیز جزو آن ها بود، با غنائمی از سرتاسر امپراوری زینت داده شدند.

چرا قسطنطیه این قدر ثروتنمد و مرفه شد؟

قسطنطیه محل تلاقی راه های تجاری اروپا، آسیا و خاورمیانه بود. بازرگانان از چین ابریشم، از کشورهای عربی، مروارید و عطر، از جنوب شرقی آسیا ادویه و از اروپا پشم و پوست خز مرغوب می آوردند تا در بازار های آن بفروشند.

     

درباره ی آریامن

آریامن یک مجله ی اینترنتی است برای تمام سلیقه ها و شامل همه نوع مطلب اعم از علمی، تاریخی، آشپزی، پزشکی، سبک زندگی و ... می شود. هدف از ایجاد این وبسایت خدمت رسانی هر چه بیش تر به مردم شریف ایران بوده و تلاش می شود جدیدترین و مفیدترین مطالب و اخبار گذاشته شود و در اختیار شما قرار بگیرد.

همچنین ببینید

محمدعلی شاه قاجار,دوره آخر سلطنت محمدعلی شاه قاجار

محمدحسن میرزا، پادشاه بی تاج و تخت ایران!

آخرین پادشاه قاجار   محمدحسن میرزا فرزند محمدعلی شاه قاجار آخرین ولیعهد سلسله قاجار بود …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *