معماری
خانه / علمی / بدن انسان / همه چیز درباره دستگاه گوارش انسان
loading...

همه چیز درباره دستگاه گوارش انسان

آشنایی با دستگاه گوارش بدن, بدن انسان, آریامن

گوارش

گوارش به فرایندی گفته می شود که طی آن غذا به ملکول های قابل جذب برای بدن شکسته می شود. دستگاه گوارش از دهان شروع می شود و بسیاری از اندام های شکمی را شامل می شود. اندام های گوارشی آنزیم ها را ترشح می کنند که غذا را از لحاظ شیمیایی می شکنند.

 

  • معده چگونه کار می کند؟

معده کسیه ای ماهیچه ای و انعطاف پذیر است که غذا را ذخیره می کند و به هم می زند تا به مایعی غلیظتبدیل شود. غدد مخاط معده، شیره ی معده را ترشح می کنند که حاوی پپسین و اسید کلریدریک می است. پپسین آنزیمی است که مولکول های پروتئینی را هضم می کند. اسید کلریدریک میکروب ها را می کشد و به کار پپسین کمک می کند.

 

  • غذا پس از معده به کجا می رود؟

غذا از معده به سوی روده کوچک روان می شود. در این جا غذا با شیره گوارشی کبد و لوزالمعده مخلوط می شود. صفرایی که در کبد تولید می شود چربی ها را می شکند. شیره لوزالمعده اسید معده را خنثا می کند. این شیره آنزیم هایی دارد که سبب گوارش چربی ها، پروتئین ها و کربوهیدرات ها می شود.

 

  • چرا روده کوچک این قدر طولانی است؟

روده کوچک ۶/۵ متر درازا دارد و اندام اصلی گوارش و جذب غذاست. وقتی غذا به آرامی در طول این روده حرکت می کند، وفت کافی دارد که به خوبی شکسته شود.اندازه روده ی کوچک طوری است که غذا از روی سطح بزرگی از دیواره های درونی می گذرد تا مواد غذایی جذب شوند.

 

  • چگونه غذا جذب می شود؟

دیواره روده کوچک با برجستگی های میکروسکپی، به نام پرز، پوشیده شده است که سطح آن را به گونه ای چشمگیر افزایش می دهد. مولکول های مواد غذایی در مایعات روده حل و وارد پرز ها می شوند. در آن جا، مواد غذایی از دیواره های نازک رگ های خونی پرزها می گذرند و وارد بدن می شوند.

 

  • چرا اندام های گوارشی، یکدیگر را گوارش نمی کنند؟

مخاط معده و روده ها، مایعی غلیظ و لغزنده ، به نام موکوس، ترشح می کنند که به حرکت غذا کمک و از دستگاه گوارش در برابر اسید و آنزیم ها محافظت می کند. با وجود این، مخاط روده به تدریج کنده می شوند، اما به طور مرتب با تولید سلول های جدید -مثل پوست- خود را بازسازی می کند.

 

  • چگونه غذا در دستگاه گوارش حرکت می کند؟

مری، معده و روده های کوچک و بزرگ، دیواره هایی ماهیچه ای دارند. به هنگام انقباض این ماهیچه ه، این اندام تو خالی تنگ کی شوند و غذا را به جلو می رانند. انقباض ها به صورت موجی رخ می دهند و طول این اندام ها را می پیمایند. به این انقباض ها، حرکات دودی گفته می شود.

 

  • در روده بزرگ چه اتفاقی می افتد؟

غذای گوارش نیافته وارد روده بزرگ می شود که در آنجا آب و مواد معدنی آن جذب می شوند. باکتری های بی ضرری در این مواد زائد رشد می کنند. این باکتری ها تولید ویتامین هایی می کنند که جذب می شوند. مواد زائد نیمه جامد (مدفوع) در راست روده جمع می شوند تا دفع شوند.

 

آنزیم ها

بیشتر واکنش های شیمیایی در بدن موجودات زنده، توسط آنزیم ها کنترل می شوند. آنزیم های متنوع زیادی وجود دارند که هر کدام برای کاری مشخص سازگار شده اند.

 

  • آنزیم ها چگونه کار می کنند؟

آنزیم ها کاتالیزور هستند، یعنی سرعت واکنش های شیمیایی را افزایش می دهند. مولکول های هر آنزیم به دلیل شکل خاصی که دارند، می توانند به مولکولی ویژه در بدن متصل شوند و آن را به واکنش وا دارند.

 

  • کدام اندام ها آنزیم های گوارشی می سازند؟

غدد بزاقی، معده، لوزالمعده و روده کوچک، همه، آنزیم های گوارشی می سازند. این آنزیم ها پروتئین ها، کربوهیدرات ها و چربی ها را به واحد هایی که از آمینو اسیدها، قندها و اسید های چرب درست شده اند، می شکنند. این واحدهای کوچک به قدری ریز هستند که از سطح پرزهای روده می گذرند.

برگرفته از دایره المعارف مهتاب، محراب قلم

 

تهیه شده در مجله اینترنتی آریامن

     

درباره ی آریامن

آریامن یک مجله ی اینترنتی است برای تمام سلیقه ها و شامل همه نوع مطلب اعم از علمی، تاریخی، آشپزی، پزشکی، سبک زندگی و ... می شود. هدف از ایجاد این وبسایت خدمت رسانی هر چه بیش تر به مردم شریف ایران بوده و تلاش می شود جدیدترین و مفیدترین مطالب و اخبار گذاشته شود و در اختیار شما قرار بگیرد.

همچنین ببینید

http://static2.parsnews.com/thumbnail/MCKmxIZaC7Rr/H9JQmKBc0s-Ih7bhwA8pIv6YclDD_Z723yAWxjTqCN2OJxM6LHgcMpfH3WO5QFSWngxJ9r-G6_q0cdBUbQJ5V23vrkeRfBB-Jm_VI4kh-iAt9u2m3JAQ5MGENELM8eIS3kOSDN5haodFwv5g19nRDA,,/%DA%A9%D9%85%D8%B1%D8%AF%D8%B1%D8%AF.jpg

سنگ کلیه چه زمانی شکل می گیرد

  کلیه اندامی لوبیا شکل و تقریبا به اندازه مشت بسته انسان است و درست …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *