معماری
خانه / علمی / بدن انسان / چشم انسان چگونه کار می کند؟
loading...

چشم انسان چگونه کار می کند؟

چشم

چشمان ما حس بینایی را می آفرینند. آن ها پرتو نور را می گیرند و آن را متمرکز می کنند تا تصویری خلق کنند، سپس این تصویر را به جریانی از بیلیون ها پیام عصبی، که به سوی مغز روانه می شوند. تبدیل می کنند. این پیام ها در بخش های مختلف مغز تعبیر و تفسیر می شوند. اما با هم جمع می شوند تا ان تصویر سه بعدی و رنگی ای را که ما می بینیم، خلق کنند.

 

  • مردمک چیست؟

مردمک سوراخی است که به پرتوی نور اجازه ی ورود می دهد. چون نور به طور مستقیم و بدون بازتاب از مردمک می گذرد، این سوراخ سیاه به نظر می رسد. در اطراف مردمک عنبیه قرار دادرد، عنبیه ماهیچه ای رنگی و حلقوی است که اندازه ی مردمک را کنترل می کند. در تاریکی، مردمک باز می شود تا نور بیشتری به درون چشم راه یابد. در روشنایی، مردمک تنگ می شود تا از سلول های عصبی واقع در پشت چشم حفاظت شود.

 

  • چگونه چشم عمل تطابق را انجام می دهد؟

چشم یک عدسی محدب و شفاف دارد که نور را می شکند تا تصویر ایجاد کند. همانطور که پروژکتور تصاویر را روی پرده می اندازد، چشم هم تصاویر را روی شبکیه متمرکز می کند. برای وضوح این تصویر، عدسی شکل خود را تغییر می دهد، ماهیچه های گرداگرد عدسی، آن را برای اشیاء نزدیک ضخیم تر و برای اشیاء دور نازک تر می کنند.

 

  • چرا ما دو چشم داریم؟

هر چشم دنیا را از زاویه ای متفاوت می بیند و تصویر می شازد که اندکی با دیگری تفاوت دارد. مغز این تصویر را به یک تصویر سه بعدی تبدیل می کند. به این دید، دید دو چشمی گفته می شود. دید سه بعدی، داوری در مورد اندازه و فاصله ی اشیاء را آسان تر می کند.

 

  • چگونه رنگی می بینیم؟

سلول های شبکیه که به نور حساس اند، سلول های میله ای و مخروطی نام دارند. سلول های میله ای در نور کم بهتر عمل می کنند، ولی رنگ را تشخیص نمی دهند. مخروطی ها می توانند رنگ را در نور روشن تشخیص دهند. سه نوع سلول مخروطی وجود داردکه هر کدام نسبت به یک رنگ اصلی حساس اند.

 

بخش عمده ی کره چشم، درون کاسه ی چشم قرار دارد و فقط عنبیه و مردمک را می توان دید. سطح خارجی چشم با اشک مرطوب نگه داشته می شود و پلک زدن با پخش کردن اشک در سطح چشم، آن را تمیز نگه می دارد.

 

چشم چگونه کار می کند؟

درون چشم:

درون چشم دو حفره وجود دارد. حفره کوچک تر در مقابل عدسی قرار گرفته و حاوی ماده ای آبکی به نام زلالیه است. حفره بزرگ تر در عقب عدسی قرار گرفتهو ماده ای ژلاتینی، به نام زجاجیه دارد.این مایع چشم را پر و با ایجاد فشار، شکل آن را حفظ می کند. رگ های خونی وظیفه خون رسانی به سلول های شبکیه را بر عهده دارند.

 

عنبیه یک حلقه ماهیچه ای و رنگی است که اندازه مردمک را تغییر می دهد.

قرنیه بخش محدب جلوی چشم است که به تمرکز نور کمک می کند.

عدسی یک دیسک شفاف و انعطاف پذیر است که شکل آن به منظور تنظیم تمرکز چشم تغییر می کند.

ماهیچه های مژگانی تغییر شکل عدسی را کنترل می کنند.

     

درباره ی آریامن

آریامن یک مجله ی اینترنتی است برای تمام سلیقه ها و شامل همه نوع مطلب اعم از علمی، تاریخی، آشپزی، پزشکی، سبک زندگی و ... می شود. هدف از ایجاد این وبسایت خدمت رسانی هر چه بیش تر به مردم شریف ایران بوده و تلاش می شود جدیدترین و مفیدترین مطالب و اخبار گذاشته شود و در اختیار شما قرار بگیرد.

همچنین ببینید

http://static2.parsnews.com/thumbnail/MCKmxIZaC7Rr/H9JQmKBc0s-Ih7bhwA8pIv6YclDD_Z723yAWxjTqCN2OJxM6LHgcMpfH3WO5QFSWngxJ9r-G6_q0cdBUbQJ5V23vrkeRfBB-Jm_VI4kh-iAt9u2m3JAQ5MGENELM8eIS3kOSDN5haodFwv5g19nRDA,,/%DA%A9%D9%85%D8%B1%D8%AF%D8%B1%D8%AF.jpg

سنگ کلیه چه زمانی شکل می گیرد

  کلیه اندامی لوبیا شکل و تقریبا به اندازه مشت بسته انسان است و درست …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *