معماری
خانه / طبیعت / قارچ ها
loading...

قارچ ها

قارچ ها، نه جزو گیاهان هستند و نه جزو جانوران به شمار می روند. قلمروی قارچ ها در برگیرنده ی سه نوع مختلف: قارچ چتری سمی، قارچ پفی، و کپک هاست. قارچ ها با فاسد کردن موجودات زنده یا مرده، از آن ها تغزیه می کنند. قارچ ها زمانی قابل مشاهده اند که میووه ی پر از هاگ آنها شکل بگیرند.

 

قارچ ها چگونه تغذیه می کنند؟

قارچ هامواد غذایی مورد نیاز خود را از بقایای گیاهان و جانوران که در اطرافشان یافت می شود، تامین می کنند. این مواد غذاییی ممکن است زنده یامرده باشند. قارچ ها رشته هایی باریک و بلند به نام هیف تولید می کند که در سراسر غذای آنها پخش می شود. هیف آنزیمی ترشح می کند که باعث تجزیه مواد غذایی می شود.

 

قارچ ها چگونه تولید مثل می کنند؟

بیشتر قارچ ها با پراکندن هاگ های کوچکی که بعدا جوانه می زنند و به قارچ هایی جدید و کامل تبدیل می شوند، تولید مثل می کنند. هاگ ها توسط اندام های میوه ای تولید و پراکنده می شوند. به قسمتی از قارچ که روی زمین قرار بگیرد و قال دیدن باشد، اندام میوه ای گفته می شود. بعضی از قارچ ها غذای خود را به وسیله ی باد پخش می کنند و برخی آن ها طی یک انفجار کوچک و با فشار به سمت بیرون پرتاب می کنند.

 

آیا قارچ های خوراکی و قارچ های چتری یکی هستند؟

قارچ های چتری معمولا رنگ های روشن دارندو سمی هستند اما قارچ های خوراکی رنگ های تیره دارندو غیرسمی. هردو گونه اندام میوهای دارند. این دو گروه به بازیدیومیست ها تعلق دارند و بنابراین دانشمندانهیچ گونه تفاوتی بین آن ها قائل نمی شوند.

 

fungi

⇑ نخورید!

رنگ قرمز درخشان کلاهک این قارچ به جانوران هشدار می دهد که آن ها سمی هستند. هاگ ها توسط کلاهک، که روی ساقه قرار گرفته است تولید می شوند، تیغه های هاگ هااز قسمت هایی چون پوسته هایی که به پایین خم شدهاند یا بازیدی آن ها زیاد می شوند.

تهیه شده در مجله اینترنتی آریامن

منابع:

دایره المعارف مهتاب، محراب قلم

     

درباره ی آریامن

آریامن یک مجله ی اینترنتی است برای تمام سلیقه ها و شامل همه نوع مطلب اعم از علمی، تاریخی، آشپزی، پزشکی، سبک زندگی و ... می شود. هدف از ایجاد این وبسایت خدمت رسانی هر چه بیش تر به مردم شریف ایران بوده و تلاش می شود جدیدترین و مفیدترین مطالب و اخبار گذاشته شود و در اختیار شما قرار بگیرد.

همچنین ببینید

نرم تنان چگونه جانورانی هستند؟

نرم تنان چگونه جانورانی هستند؟

به گروهی از بی مهرگانی که بدن هایی نرم دارند، نرم تن گفته می شود. …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *