معماری
خانه / علمی / چرا و چگونه / چرا حضرت عزرائیل فرشته مرگ است؟
loading...

چرا حضرت عزرائیل فرشته مرگ است؟

حضرت عزرائیل (ع)

چرا در بین ملائکه حضرت عزرائیل (ع) مامور قبض روح شد؟
در حدیث معتبر از حضرت صادق (ع) نقل شده که مشیّت حضرت احدیّت چون تعلق گرفت بر آنکه حضرت آدم را خلق نماید جبرئیل را به زمین فرستاد تا اینکه قبضه از خاک های مختلف زمین بردارد تا حضرت آدم را از او ایجاد نماید و چون جبرئیل خواست مقداری خاکاز زمین بگیرد زمین ازاوسوال کرد که منظور خدا از خلقت آدم چیست؟ فرمود آنکه او را و ذریه او را مکلف به عباداتی بنماید و هر یک از آنهایی که اطاعت او را نمودند دائماً در جوار رحمت خویش در بهشت  برین از آنها پذیرایی نماید  و هر یک از آنهایی که نافرمانی کردند تا ابد در زندان آتشین خود جهنّم آنها را معذّب دارد، زمین چون این سخن را از جبرئیل (ع) شنید او را به حضرت حق قسمداد که از من برمدار زیرا من طاقت عذاب حضرت سبحان را ندارم. و لذا جبرئیل بدون آنکه چیزی از زمین بردارد برگشت و به خدا عرض کرد چون زمین مرا به عزـ و بزرگواری تو قسم داد از او بر نداشتم. خداوند میکائیل (ع) و اسرافیل (ع) را هم که از برای آوردن خاک مامور کردانید، زمین هر یک را قسم داد که از او برندارند و آنها هم برگشتند بدون آنکه چیزی از خاک زمین بردارند.

 

 

خداوند عزرائیل را مامور به آوردن خاک نمود و چون عزرائیل (ع) خواست از زمین خاک بردارد هر جند زمین او را به خداوند جهان قسم داد که از من بر ندار عزرائیل (ع) توجّهی نکرد و فرمود من از مخالفت دستورخدای خویش می ترسم و هرگز به واسطه تضرّع تو بر خلاف امر خدای خویش نخواهم نمود و لذا مقداری از نقاط مختلفه خاک برداشت و به نزد حضرت سبحان حاضر نمود. خداوند از او تقدیر کرد و فرمود چنانچه در آوردن خاک، تو امتثال امر مرا نمودی و به تضرّع و زار زمین رحم نکردی در قبض روح اولاد آدم هم تو را مامور نمودم تا اینکه به احدی رحم ننمایی و در بغل مادر بچه شیر خوار او را قبض روح نمایی و بین مادر و بچه هایش جدایی اندازی و دو برادر را به واسطه مرگ از هم جدا سازی و بین زنو مردی که سال ها الفت بوده به واسطه مرگ مفارقت اندازی و لذااز این رو حضرت عزرائیل (ع) از طرف حضرت سبحان مامور به قبض روح بندگان خدا گردید.

     

درباره ی آریامن

آریامن یک مجله ی اینترنتی است برای تمام سلیقه ها و شامل همه نوع مطلب اعم از علمی، تاریخی، آشپزی، پزشکی، سبک زندگی و ... می شود. هدف از ایجاد این وبسایت خدمت رسانی هر چه بیش تر به مردم شریف ایران بوده و تلاش می شود جدیدترین و مفیدترین مطالب و اخبار گذاشته شود و در اختیار شما قرار بگیرد.

همچنین ببینید

چرا زمان رو به جلو حرکت می کند؟

چرا زمان رو به جلو حرکت می کند؟

نظریات مختلفی در این باره وجود دارد. یکی از این نظریات پای قوانین ترمودینامیک، به …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *