معماری
خانه / فرهنگ و هنر / تاریخ و تمدن / امپراتوری چین
loading...

امپراتوری چین

بیش از ۲۰۰۰ سال، یعنی از سال ۲۲۱ قبل از میلاد تا ۱۹۲۱ میلادی، چین به وسیله ی امپراتورها اداره می شد. در آن زمان، پایتخت و سلسله ی پادشاهی تغییر پیدا کرد. دوره هایی از نا آرامی و تهاجم به وسیله ی قبایلی وحشی مانند مغول ها وجود داشت، ولی همان نظام حکومتی دولتی ادامه داشت. امپراتوری چین تمدنی بسیار با ثبات بود که جهان را درهنر و فناوری هدایت می کرد و اختراعاتی از قبیل کاغذ، چینی و باروت داشت.

 

china-wall

⇑ دیوار چین همچون ماری در شمال کوهستان های پکن امتداد دارد. دیوار های دفاعی از زمان های قدیم تر ساخته می شدند برپا شده بودند. اما بخش عمده ی دیوارچین در زمان امپراتورهای مینگ ساخته شد.

 

چرا امتحانات در چین مهم بودند؟

نخستین امپراتور هان، یکنظام اداری برای اداره ی چین وضع کرد. قبل از گرفتن کار در این نظام، مسئولین باید یک سری امتحان دشوار را پشت سر می گذاشتند، کسانی که امتحان های سطح بالا را می گذراندند، انتظار شغل هایی چون وزارت و ازدواج با شاهزاده خانم ها را داشتند.

 

چگونه پکن پایتخت چین شد؟

پس ازآنکه مغول ها در سال ۱۲۷۹ میلادی به چین حمله کردند، پایتخت خود را در پکن که درست داخل دیوار چین و در شمال چین آن زمان بود، قرار دادند. درسال۱۳۶۸ میلادی سلسله ای جدید به نام مینگ سر کار آمد. آن ها پکن را به عنوان پایتخت خود نگه داشتند و شهر را بازسازی کردند و آن را گسترش دادند.

 

چه کسی در شهر ممنوعه زندگی می کرد؟

کاخ سلطنتی در پکن، شهر ممنوعه نامیده می شد. این مجموعه کاخ به وسیله خندق و دیوار های بلند آجری حفاظت می شد و تمامی تالار ها، باغها و دفاتر و انبار هایی بود که در زمان سلسله ی مینگ ساخته شده بودند. در آن خانواده ی سلطنتی به همراه اشراف، خدمتکاران و مسئولین حکومتی زندگی می کردند.

 

%db%b2%db%b0%db%b1%db%b6%db%b1%db%b2%db%b0%db%b4_%db%b1%db%b8%db%b5%db%b1%db%b4%db%b0-1

⇑ شهر ممنوعه: یک نقاشی مینگ روی ابریشم از شهر ممنوعه. این مجموعه به روی مردم عادی بسته بود و امپراتوربه ندرت از آن خارج می شد.

 

چینی

چینی یکماده ی سرامیکی نیمه شفاف است که از خاک رس نرم، مخلوط با خاکه سنگ تهیه می شد. آن را می توانستند با چرخ سفالگری یا با دست شکل دهند. وقتی چینی را با حرارت زیاد می پختند ضد آب و آن قدر محکم می شد که فولاد نمی توانست آن را بخراشد.

جرا چینی این قدر با ارزش بود؟

چینی نخستین بار در زمان سلسله ی تانگ به وسیله ی سفالگران چینی ساخته شد. این محصول تجملی ویژه ی استفاده ی اشراف و امپراتور ها بود و قرن ها کسی جز چینی ها روش ساختن آن را نمی دانست. در قرن هفتم، دریانوردان آلمانی چینی را به اروپا آوردند که کالایی با ارزش به شمارمی رفت.

 

imperial-china

⇑ این چینی ظریف، در زمان سلسله ی مینگ ساخته شده است. طراحی های این چینی، با رنگ آبی و سفید بسیار محبوب بودند. میلیون های شئ چینی، برای فروش در خارج از مرزها ساخته شد.

     

درباره ی آریامن

آریامن یک مجله ی اینترنتی است برای تمام سلیقه ها و شامل همه نوع مطلب اعم از علمی، تاریخی، آشپزی، پزشکی، سبک زندگی و ... می شود. هدف از ایجاد این وبسایت خدمت رسانی هر چه بیش تر به مردم شریف ایران بوده و تلاش می شود جدیدترین و مفیدترین مطالب و اخبار گذاشته شود و در اختیار شما قرار بگیرد.

همچنین ببینید

محمدعلی شاه قاجار,دوره آخر سلطنت محمدعلی شاه قاجار

محمدحسن میرزا، پادشاه بی تاج و تخت ایران!

آخرین پادشاه قاجار   محمدحسن میرزا فرزند محمدعلی شاه قاجار آخرین ولیعهد سلسله قاجار بود …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *