معماری
خانه / فرهنگ و هنر / تاریخ و تمدن / با امپراتوری اینکا بیش تر آشنا شویم
loading...

با امپراتوری اینکا بیش تر آشنا شویم

اینکاها در کوه های آند واقع در پرو زندگی می کردند. بین سال های ۱۱۰۰ تا ۱۵۳۲، آن ها امپراتوری ای را به وجود آوردند که فقط ۳۲۰ کیلومتر پهنا، ولی ۳۶۰۰ کیلومتر از کلمبیا تا شیلی ادامه داشت.

 

  • چه کسی بر امپراتوری شیلی حکومت می کرد؟

اینکاها حاکمیتی برجسته داشتند. آن ها قبیله ای کوچک و کوهستانی بودند که بر ۱۲ میلیون نفر با ۲۰ زبان مختلف حکومت می کردند. روسای تحت فرمان می توانستند تا اندازه ای قدرت محلی داشته باشند. به شرطی که شیوه ی زندگی اینکاها را بپذیرند.

 

  • چگونه جامعه ی اینکا عمل می کرد؟

اشرافی که به امپراتور وفادار بودند، به سمت فرماندار، ژنرال یا کاهنی منصوب می شدند. آنها گوشواره های طلایی را که نشانه ی درجه ی آن ها بودند، می پوشیدند. بیشتر شهروندان کشاورزانی فقیر بودند، اما باید به عنوان سرباز، کارگر و بنا به دولت خدمت می کردند.

 

  • چه کسی از خورشید و ماه نزول می کرد؟

ادعا می شد که امپراتور اینکا از اینتی خدای خورشید و ملکه از ماماکیلیا الهه ی ماه نزول کرده اند. سایر خدایان و الهه ها نمایندگان دریا، رعد و خوبی زمین بودند. اینکاها مکان های مقدس مورد استفاده ی مردم آند را نیز محترم می دانستند.

 

با امپراتوری اینکا بیش تر آشنا شویم

⇑ ماچوپیچو

شهر ماچوپیچوی اینکاها در رشته کوهی پرت، در سال ۱۴۵۰ ساخته شد. ساختمان های آن شامل قصر، خانه ها، معابد، پادگان نظامی و کارگاههای صنایع دستی بود. این شهر پس از حمله ی اسپانیایی ها متروکه و در سال ۱۹۱۱ دوباره کشف شد.

     

درباره ی آریامن

آریامن یک مجله ی اینترنتی است برای تمام سلیقه ها و شامل همه نوع مطلب اعم از علمی، تاریخی، آشپزی، پزشکی، سبک زندگی و ... می شود. هدف از ایجاد این وبسایت خدمت رسانی هر چه بیش تر به مردم شریف ایران بوده و تلاش می شود جدیدترین و مفیدترین مطالب و اخبار گذاشته شود و در اختیار شما قرار بگیرد.

همچنین ببینید

محمدعلی شاه قاجار,دوره آخر سلطنت محمدعلی شاه قاجار

محمدحسن میرزا، پادشاه بی تاج و تخت ایران!

آخرین پادشاه قاجار   محمدحسن میرزا فرزند محمدعلی شاه قاجار آخرین ولیعهد سلسله قاجار بود …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *