معماری
خانه / علمی / بدن انسان / کلیه ها چگونه کار می کنند؟
loading...

کلیه ها چگونه کار می کنند؟

کلیه ها, عکس کلیه

کلیه ها

کلیه ها اندام هایی به شکل لوبیا هستند که در پشت شکم قرار دارند و خون را غربال و تمیز و مواد زائد شیمیایی و آب اضافی را از آن جدا می کنند. مواد زائد به صورت ادرار از کلیه ها دفع می شوند.

 

  • درون کلیه چیست؟

هر کلیه یک میلیون واحد تصفیه کننده، به نام نفرون دارد. خون از نوعی صافی می گذرد و آب و مولکول ها از آن جا وارد لوله ای طویل می شوند. در این لوله، موادی مفید، مثل گلوکوز و نمک، بازجذب می شوند و آنچه باقی می ماند ادرار است.

 

  • چرا خون به نظافت نیاز دارد؟

اگر کلیه ها خون را تصفیه نکنند، مواد زائد شیمیایی در بدن جمع می شوند و مسمومیت ایجتد می کنند. همچنین کلیه ها سطح آب خون را با مقدار بازجذب آب در نفرون ها کنترل می کنند. اگر زیاد آب بنوشیم، کلیه ها می توانند آب اضافی را خارج کنند تا خون زیاد رقیق نشود.

 

  • مواد زائد به کجا می روند؟

ادرار از هر کلیه وارد لوله ای به نام میزنای و پس از آن در مثانه جمع می شوند. وقتی مثانه پر شد، دیواره های ماهیچه ای آن کشیده می شوند و گیرنده های موجود در دیواره آن پیامی به مغز می فرستد تا شخص ادرار کند. در خلال ادرار کردن، ماهیچه هایی که خروجی مثانه را بسته اند، شل می شوند تا ادرار آزاد شود.

برگرفته از دایره المعارف مهتاب، محراب قلم.

     

درباره ی آریامن

آریامن یک مجله ی اینترنتی است برای تمام سلیقه ها و شامل همه نوع مطلب اعم از علمی، تاریخی، آشپزی، پزشکی، سبک زندگی و ... می شود. هدف از ایجاد این وبسایت خدمت رسانی هر چه بیش تر به مردم شریف ایران بوده و تلاش می شود جدیدترین و مفیدترین مطالب و اخبار گذاشته شود و در اختیار شما قرار بگیرد.

همچنین ببینید

http://static2.parsnews.com/thumbnail/MCKmxIZaC7Rr/H9JQmKBc0s-Ih7bhwA8pIv6YclDD_Z723yAWxjTqCN2OJxM6LHgcMpfH3WO5QFSWngxJ9r-G6_q0cdBUbQJ5V23vrkeRfBB-Jm_VI4kh-iAt9u2m3JAQ5MGENELM8eIS3kOSDN5haodFwv5g19nRDA,,/%DA%A9%D9%85%D8%B1%D8%AF%D8%B1%D8%AF.jpg

سنگ کلیه چه زمانی شکل می گیرد

  کلیه اندامی لوبیا شکل و تقریبا به اندازه مشت بسته انسان است و درست …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *