معماری
خانه / علمی / بدن انسان / کبد چگونه کار می کند؟
loading...

کبد چگونه کار می کند؟

کبد چگونه کار می کند؟

کبد (liver)

این اندام حیاتی صدها فرایند ضروری شیمیایی را انجام می دهد و مقدارر بسیاری از مواد در خون را تنظیم می کند؛ همچنین شیره ای گوارشی به نام صفرا می سازد. کبد سنگین ترین اندام بدن است که نزدیک به ۱/۵ کیلوگرم وزن دارد.

 

  • داخل کبد چیست؟

کبد از هزاران لب کوچک تشکیل شده است. این لب های گوچگ، واحدهایی شش گوشه با ابعادی نزدیک به ۱ میلی متر هستند. هر لب کوچک به وسیله شبکه ای از رگ های خونی احاطه شده است. خون در این لب ها غربال و از راه یک سیاهرگ مرکزی خارج می شود.

 

  • چگونه خون وارد کبد می شود؟

کبد برخلاف سایر اندام ها، از دو سرخ رگ اصلی خون دریافت می کند. سرخرگ کبدی، خون پر از اکسیژن را از قلب وارد کبد می کند. سیاهرگ کبدی، خون سرشار از مواد گوارش یافته را از روده وارد کبد می کند. این بدان معنی است که می توان، قبل از این که خون در بدن به گردش درآید، مواد غذایی اضافی را از آن استخراج و در کبد انبار کرد.

 

  • چرا کبد یک کارخانه است؟

کبد آن چنان وظایف گوناگونی انجام می دهد که دانشمندان آن را به یک کارخانه شیمیایی تشبیه کرده اند. کبد، خونی را که از روده ها می گیرد، غربال و مواد غذایی اضافی و آهن آن را انبار، یا به سایر مواد تبدیل می کند. کبد همچنین سموم، مواد زائد گلبول های خراب خون و الکل را جدا می کند و ویتامین A و بسیاری از مواد شیمیایی حیاتی برای بدن را می سازد.

 

  • صفرا چیست؟

کبد مایعی سبز – قهوه ای رنگ به نام صفرا، می سازد که در کیسه ای به نام کیسه ی صفرا انبار شده است و در روده کوچک تخلیه می شود. این مایع باعث مخلوط شدن آب و چربی ها و گئارش آن می شود. صفرا از آب، نمک های صفراوی، کلسترول و رنگدانه هایی به نام بیلی روبین، که رنگ مدفوع ناشی از آن هاست تشکیل شده است.

 

مطالب مرتبط با کبد در آریامن:

درمان کبد چرب

تاثیر بیماری های کبدی بر چین و چروک های پوستی

     

درباره ی آریامن

آریامن یک مجله ی اینترنتی است برای تمام سلیقه ها و شامل همه نوع مطلب اعم از علمی، تاریخی، آشپزی، پزشکی، سبک زندگی و ... می شود. هدف از ایجاد این وبسایت خدمت رسانی هر چه بیش تر به مردم شریف ایران بوده و تلاش می شود جدیدترین و مفیدترین مطالب و اخبار گذاشته شود و در اختیار شما قرار بگیرد.

همچنین ببینید

http://static2.parsnews.com/thumbnail/MCKmxIZaC7Rr/H9JQmKBc0s-Ih7bhwA8pIv6YclDD_Z723yAWxjTqCN2OJxM6LHgcMpfH3WO5QFSWngxJ9r-G6_q0cdBUbQJ5V23vrkeRfBB-Jm_VI4kh-iAt9u2m3JAQ5MGENELM8eIS3kOSDN5haodFwv5g19nRDA,,/%DA%A9%D9%85%D8%B1%D8%AF%D8%B1%D8%AF.jpg

سنگ کلیه چه زمانی شکل می گیرد

  کلیه اندامی لوبیا شکل و تقریبا به اندازه مشت بسته انسان است و درست …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *