معماری
خانه / فرهنگ و هنر / تاریخ و تمدن / در مورد امپراتوری های خاور میانه بیشتر بدانیم
loading...

در مورد امپراتوری های خاور میانه بیشتر بدانیم

امپراتوری های خاورمیانه

۲۰۰هزار سال قبل از میلاد مسیح، ملت های رقیب در خاورمیانه مشغول نبرد بودند تا از سرزمین خود دفاع کنند و یا سرزمینی دیگر را تسخیر کنند. بعضی از ملل، مانند بابلی ها و آشوری ها، در شهر هایی با شکوه زندگی میکردند. بعضی دیگر مثل، هیتی ها و عبری ها، می آمدند تا مستقر شوند و پادشاهی های جدید تاسیس کنند.

چرا خاورمیانه دارای چنین جایگاه رفیعی بود؟

پادشاهان و ملل می خواستند در خاورمیانه زندگی کنند، چون این مکان دارای زمین های حاصلخیز کشاورزی بود. بهترین زمین ها در کنار رودخانه های دجله و فرات در بین النهرین بود، اما کشتزار ها، جنگل ها و باغ هایی نیز در دره ها و تپه ها از شمال تا جنوب قرار داشتند. این ملت ها همچنین در رقابت برای کنترل مسیر های طولانی واقع در خاورمیانه بودند که آسیا را به اروپا وصل می کرد.

ariaman-mg-ir-%d8%a8%d8%a7%d8%a8%d9%84%db%8c-%d9%87%d8%a7

بابلی ها

بابل در زمان پادشاه حمورابی و نزدیک به ۱۷۹۲ قبلاز میلاد، قدرتمند شد. از ۱۵۹۵ قبل از میلاد، مردم این سرزمین زیر سلطه ی مهاجمان در آمدند. در ۶۲۵ قبل از میلاد، امیری به نام نابوپولاسار خارجیان را بیرون راند و پادشاه شد. تحت حکومت پسر او، پادشاه نه بو چادنه زار یا بخن النصر، (۶۰۵ – ۵۶۲ قبل از میلاد) یک امپراتوری قدرتمند جدیدی ظهور کرد.

بابلی ها زمان را چگونه اندازه می گرفتند؟

بابلی ها بناهای ی خشت و گلی می ساختند و از آن ها به عنوان ساعت آفتابی استفاده می کردند. آن ها ستارگان و سیارات را رصد، حرکات آنان را پیش بینی، و تقویم تالیف می کردند. آن ها محاسبات خود را بر واحد های ۶۰ تایی قرار داده بودند که ما هنوز هم امروز هم برای اندازه گیری دقیقه ها و ثانیه ها ازآنها استفاده می کنیم. آن ها تمامی یافته های خود را با خط میخی ثبت می کردند.

ariaman-mg-ir-%d9%87%db%8c%d8%aa%db%8c-%d9%87%d8%a7

هیتی ها

هیتی ها مردمانی بودند که نزدیک به ۱۷۰۰ سال قبل از میلاد در آناتولی (ترکیه ی کنونی) مستقر شدند. آن ها می توانستند آهن را تصفیه کنند و سلاح های یی قوی تر از سلاح های دشمنان خود بسازند.

نزدیک به ۱۴۰۰ سال قبل از میلاد، دولت شهر های هیتی نیرو های خود را یکی کردند تا یک پادشاهی قدرتمند بسازند.

هیتی ها چگونه نبرد می کردند؟

ارابه های دوچرخ سریع که به وسیله ی جنگجویان هیتی در ۱۸۰۰ سال قبل از میلاد به کار بردهشد. ارابه رانان مسلح به تیر و کمان می توانستند به صفوف دشمن نفوذ و آن ها را پراکنده کنند. همچنین هیتی ها می توانستند به کمک ماشین هایی محاصره کننده، مانند برج های بلند، به شهر های دشمن حمله کنند. هیتی ها دو دشمن بزرگ داشتند: مصریان باستان و مردمانی جنگ طلب از میتانی واقع در بین النهرین.

عبریان

عبریان، چوپان ها و کشاورزانی در کنعان واقع در انتهای شرقی دریای مدیترانه بودند. مردمان دریا نیز در آنجا ساکن بودند. نزدیک به ۱۰۲۰ سال قبل از میلاد، عبریان بر این مردمان غالب شدند و یک پادشاهی جدید و قدرتمند با پادشاهانی مقتدر به وجود آوردند. سال نخستین پادشاه آنان بود. پس از او داوود و سلیمان به حکومت رسیدند.

سرزمین موعود کجاست؟

عبریان معتقد بودند که خداوند به آنان وعده داده است تا در کنعان مستقر شوند. بر اساس تورات، حضرت موسی آنان را ۱۲۰۰ سال قبل از میلاد به این سرزمین هدایت کرده بود. بعد ها در ۹۲۲۲ قبل از میلاد سرزمین کنعان به دو ملت تقسیم شد، اسرائیل در شمال و جودا در جنوب. مردمان جودا، جهود (یهودی، کلیمی) نامیده شدند.

ariaman-mg-ir-%d8%a2%d8%b4%d9%88%d8%b1%db%8c-%d9%87%d8%a7

آشوری ها

آشوری ها در شمال بین النهرین زندگی می کردند. آن ها در زمین های کشت آبی غله می کاشتند و شهر های زیبا می ساختند. نزدیک به ۹۰۰ سال قبل از میلاد، امپراتوری آشوری ها از مصر تا خلیج فارس گسترده بود. این امپراتوری پس از حملهی بابلی ها و مادها از هم پاشید.

آشوری ها چگونه می جنگیدند؟

نخستین جنگاوران آشوری، کشاورزانی بودند که به هنگام فراخوانی جنگ، کشتزار های خود را ترک می کردند. امّا نزدیک به ۷۴۰ قبل از میلاد پادشاهان آشوری با استفاده از خارجی هایی که اسیر شده بودند، لشکری قدرتمند و نوین تشکیل دادند. آن ها با شمیشیر، نیزه، تیر و کمان و دژکوب حمله می کردند. آن ها از مردمان ضعیف تر الوار، فلز، اسب و مانند این ها را باج می گرفتند.

     

درباره ی آریامن

آریامن یک مجله ی اینترنتی است برای تمام سلیقه ها و شامل همه نوع مطلب اعم از علمی، تاریخی، آشپزی، پزشکی، سبک زندگی و ... می شود. هدف از ایجاد این وبسایت خدمت رسانی هر چه بیش تر به مردم شریف ایران بوده و تلاش می شود جدیدترین و مفیدترین مطالب و اخبار گذاشته شود و در اختیار شما قرار بگیرد.

همچنین ببینید

محمدعلی شاه قاجار,دوره آخر سلطنت محمدعلی شاه قاجار

محمدحسن میرزا، پادشاه بی تاج و تخت ایران!

آخرین پادشاه قاجار   محمدحسن میرزا فرزند محمدعلی شاه قاجار آخرین ولیعهد سلسله قاجار بود …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *