معماری
خانه / فرهنگ و هنر / هنر و هنرمند / موسیقی چگونه هنری است؟
loading...

موسیقی چگونه هنری است؟

موسیقی, آریامن

موسیقی:

موسیقی هنر ساخت آوا ها و تنظیم آن ها به شکل سرگرم کننده است. بشر موسیقی را برای لذت بردن، جشن گرفتن، بیان افکار و احساسات خلق می کند و به آن گوش می دهد. انواع موسیقی شامل کلاسیک، بومی و پاپ است.

 

چطور موسیقی ایجاد می شود؟

سازها، صداها را تولید می کنند. همان طور که بشر چنین می کند. برخی صداها با زیر و بمی ویژه نُت نامیده می شوند. این صداها دسته بندی می شوند تا ضرباهنگ و ترانه ایجاد شود. بعضی از موسیقی ها ناخودآگاه خلق می شوند و تنظیم برخی دیگر سال ها طول می کشد. آهنگ سازان به تنهایی یا به صورت گروهی کار می کنند.

 

چگونه قطعات موسیقی را ثبت می کنیم؟

موسیقی می تواند به خاطر سپرده شود، نوشته شود یا روی چیزی مانند CD ضبط شود. چند روش برای نوشتن موسیقی وجود دارد. رایج ترین آن ها نشانه گذاری است. نشانه گذاری (در موسیقی) در یک صفحه با یک سری خطوط پنج تایی انجام می پذیرد که به آن ها خط حامل گفته می شود. آهنگ ساز با استفاده از نُت ها، ترانه و ضرباهنگ یک قطعه موسیقی را می نویسد.

 

 

ضرباهنگ

اساس همه موسیقی ها ضرباتی است که در واحدهای زمانی تقسیم شده اند. آهنگ سازان و گروه نوازندگان تصمیم می گیرند که این ضربات چه اندازه طول بکشند و کجا روی برخی تکیه کنند تا تاکید ایجاد شود. این ضرباهنگ، پایه ی هر قطعه ی موسیقی را به وجود می آورد.

 

ضرباهنگ های اصلی چه چیزهایی هستند؟

اصلی ترین ضرباهنگ یک دسته ی دو ضربی (۱،۲) مثل عمل راه رفتن یا صدای ضربان قلب است. ضرباهنگ پایه ای دیگر، یک دسته ی سه ضربی (۱،۲،۳) مثل والس است. در هر دو این موارد، تکیه بر روی ضربه نخست است. این دو ضرباهنگ اصلی می توانند تکثیر یا ترکیب شوند، تا ترکیبات ضرباهنگی بیشتری را ایجاد کنند. دسته ضرباتی که در یک ضرب آهنگ موزون تکرار می شوند، خط میزان نامیده می شود.

 

 

پرده

پرده، زیر و بمی یک قطعه نت یا صداست. زمانی که دو یا چند نت متفاوت در یک لحظه نواخته می شوند، صدای ایجاد شده، هارمونی نامیده می شود. هارمونی ها حس و حال یک قطعه ی موسیقی را تغییر می دهند و احساس روشنی یا تیرگی ایجاد می کنند.

 

چرا نت ها در پرده هایی مختلف هستند؟

پرده ی یک نت، به سرعت ارتعاش آن بستگی دارد. ارتعاش سریع، نت بالا و ارتعاش آرامف نت پایین تولید می کند. سرعت ارتعاش در ثانیه، فرکانس نت نامیده می شود. در غرب، پرده های سازها استاندارد هستند و سازها معمولا برای اجراها به طور هماهنگ کوک می شوند.

 

آهنگ

تنظیم قرار گرفتن نت ها در پرده های مختلف، یکی پس از دیگری، آهنگ را ایجاد می کند. آهنگ های ساده، از تعداد کمی نت تشکیل شده اند، اما انواع پیچیده ی آن از نت ها، ضرباهنگ ها و هارمونی هایی متفاوت بهره می گیرند. آهنگ های خوب نظرها را به خود جلب می کنند.

 

ترانه ها چندتا هستند؟

به نظر نمی رسد که جهان از آهنگ های جدید خالی بماند؛ اگر چه پژواک یک آهنگ، اغلب در آهنگی دیگر ظاهر می شود. در مقیاس موسیقی غرب، فقط هشت نت وجود دارندف اما به دلیل این که تنها در الگوها و هارمونی ها ترکیب، و در ضرباهنگ ها دسته بندی می شوند، بی شمار آهنگ ایجاد می شوند. دیگر فرهنگ های دنیا، مقیاس های ترکیبی بیشتری دارند که حتی آهنگ های بیشتری خلق می کنند.

     

درباره ی آریامن

آریامن یک مجله ی اینترنتی است برای تمام سلیقه ها و شامل همه نوع مطلب اعم از علمی، تاریخی، آشپزی، پزشکی، سبک زندگی و ... می شود. هدف از ایجاد این وبسایت خدمت رسانی هر چه بیش تر به مردم شریف ایران بوده و تلاش می شود جدیدترین و مفیدترین مطالب و اخبار گذاشته شود و در اختیار شما قرار بگیرد.

همچنین ببینید

سحر دولتشاهی و همایون شجریان

ازدواج سحر دولتشاهی و همایون شجریان از شایعه تا واقعیت

ازدواج سحر دولتشاهی و همایون شجریان از شایعه تا واقعیت ازدواج سحر دولتشاهی و همایون …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *