معماری
خانه / علمی / دانش و فناوری / فناوری نانو چیست؟
loading...

فناوری نانو چیست؟

یک نانومتر، یک میلیاردم متر است. این مقدارنزدیک به یک میلیون بار کوچک تراز نقطه ی پایانی این جمله است که دارید می خوانید. هدف از فناوری نانو، ساختن ماشین های کوچک در مقیاس نانومتر است.

 

  • ماشین نانو چیست؟

یک ماشین نانو از تک تک اتم ها مانند یک کیت ساختمانی کوچک با چرخ ها و موتور اتمی ساخته می شوند. یک ماشین نانو از اتم ها محصولات دیگری مانند وسایل نقلیه نانو برای حمل دارو در جریان خون بدن انسان خواهد ساخت، ارتش گسترده ماشین های نانو ممکن است اتم به اتم کامپیوتر های کربنی مونتاژ کنند.

 

نانو در پزشکی

⇑ فناوری نانو در پزشکی

این تصویر تخیلی نشان می دهد که چگونه فناوری نانو ممکن است در پزشکی کاربرد داشته باشد. روبات های نانوی کوچک به اندازه سلول، برای حرکت در جریان خون، پیدا کردن و ترمیم نقص ها در بافت ها و ارگان های بذن برنامه ریزی شده اند.

 

  • خود مونتاژی چیست؟

نانو ماشین ها طوری طراحی خواهند شد که خودشان را بسازند و کپی کنند. آن ها خود مونتاژی را به روش مشابه تشکیل مولکول ها در موجوداتزنده انجام می دهند. برای ساختن ساختاری بزرگمانند خودرو، میلیاردها ماشین نانو برای کار با یکدیگر سازمان دهی می شوند.

 

  • آیا هیچ خطری فناوری نانو را تهدید می کند؟

یک خطر این است که ماشین های نانوی خود مونتاژ، می توانند بدون کنترل تکثیر و منتشر شوند. با نابودی مواد طبیعی. آنها باید طوری برنامه ریزی شوند که نتوانند به این روش ویرانگر وارد محیط شوند.

 

رایانه ی کربنی

دانشمندان بر این باورند که برای ساختن رایانه در مقیاس اتمی، کربن ویژگی های بهتری نسبت به سیلیسیم دارد. یک پردازنده ی رایانه را می توان با پیوند تک به تک اتم های کربن ساخت. فقط ماشین های نانو می توانند در این مقیاس کار کنند.

 

  • چگونه فناوری نانو یک خودروی کربنی می سازد؟

ماشین های نانو می توانند وسایلی مانند خودروهای جدید چندین برابر قویتر و سبک تر از نمونه های موجود ساخته شده با تیتانیوم، آلومینیوم و فولاد خواهند بود. یک خودروی کربنی ساخته شده با ماشین های نانو آن قدر سبک خواهد بود که می توان آن را بایک دست بلند کرد.

 

مگس نانو

⇑ مگس نانو

با استفاده از اجزای نانوی ساخته شده از کربن یا اتم های دیگر، امکان ساخت روبات حشره ای هوشمندی مانند این مگس وجود دارد. در شکل بالا روی یکی از کلید های صفحه کلید مجسم شده است. ماشین های کوچکی مانند این می توانند برای نظارت پلیس به کار روند.

 

  • تا کنون فناوری نانو چه چیزی به دست آورده است؟

فناوری نانو نخستین مراحل خود را می پیماید، اما تا حدودی پیشرفت کرده است. چرخ ها، محورها و چرخ دنده هایی ساده تولید شده اند. دانشمندان قبلا اتم های کربن را برای تولید اعداد و حروف در مقیاس نانو دستکاری کرده اند.

     

درباره ی آریامن

آریامن یک مجله ی اینترنتی است برای تمام سلیقه ها و شامل همه نوع مطلب اعم از علمی، تاریخی، آشپزی، پزشکی، سبک زندگی و ... می شود. هدف از ایجاد این وبسایت خدمت رسانی هر چه بیش تر به مردم شریف ایران بوده و تلاش می شود جدیدترین و مفیدترین مطالب و اخبار گذاشته شود و در اختیار شما قرار بگیرد.

همچنین ببینید

آیا-دوست-دارید-بدانید-زمان-چیست

آیا دوست دارید بدانید زمان چیست

برای بیان این که رویدادی چه موقع اتفاق افتاده یا چقدر طول کشیده است، از …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *