معماری
خانه / علمی / بدن انسان / آشنایی با دستگاه عصبی
loading...

آشنایی با دستگاه عصبی

مغز، اعصاب و نخاع دستگاه عصبی را می سازند. این دستگاه اطلاعات رسیده از اندام های حسی را پردازش و اعمال آگاهانه و ارادی و ناآگاهانه مانند عکس العمل ها و تنفس را کنترل می کند.

 

  • عصب چیست؟

اعصاب، طناب های دستگاه عصبی هستند. هر عصب از صدها سلول سیم مانند، به نام نورون ، تشکیل شده است که پیام های الکتریکی را از مغز و به مغز انتقال می دهند. مغز و نخاع دستگاه عصبی مرکزی را تشکیل می دهند و اعصاب خارج از آنها دستگاه عصبی محیطی را می سازند.

 

  • نورون ها چگونه کار می کنند؟

نورون ها مثل سیم های برق عمل می کنند و پیام های الکتریکی را با سرعت انتقال می دهند. در هنگام استراحت، شارژی الکتریکی درون نورون به وجود می آید. اگر نورون تحریک شود، یک پیام عصبی به انتهای سلول می رسد، در این بخش ماده ای شیمیایی، به نام انتقال دهنده ی یام عصبی این پیام را به نورون بعدی در محل شکاف یا سیناپس انتقال می دهد.

 

آشنایی با دستگاه عصبی

⇑ نورون حرکتی

تمامی نورون ها از لحاظ ساختمان به این نورون حرکتی شباهت دارند. جسم سلولی هسته ای دارد که سلول را کنترل می کند. فیلامان هایی به نام دندریت از جسم سلولی جدا شده اند که تحریک ها را از سایر نورون ها دریافت می کنند. تار عصبی، یا آکسون، این پیام را می گیرد و به نورون دیگر، ماهیچه، یا غده ها منتقل می کند.

 

  • آیا تمامی نورون ها مشابه هم هستند؟

سه نوع نورون اصلی وجود دارد. نورونهای حسی که پیام های وارده را از اندام های حسی دریافت و به دستگاه عصبی مرکزی منتقل می کنند؛ نورون های حرکتی که پیام های صادره از مغز را به بدن و معمولا به سلول های ماهیچه ای انتقال می دهند؛ نورون های مجتمع که شبکه ای پیچیده را در مغز و نخاع تشکیل می دهند تا نورون های حسی را به نورون های حرکتی مرتبط کنند.

 

  • عکس العمل یا بازتاب چیست؟

بازتاب ها غیر ارادی هستند و پیش از این که درباره آن ها فکر کنید، اتفاق می افتند. زمانی که بازتاب ها اتفاق می افتند، پیام عصبی از طریق نخاع میان بر می زند و مغز را درگیر نمی کند. اگر جسمی بسیار داغ را لمس کنیم، نورون حسی پیامی از دست به نخاع می فرستد. در آنجا یک نورون مجتمع، پیام را به نورون حرکتی می رساند و به ماهیچه ی دست فرمان حرکت می دهد.

     

درباره ی آریامن

آریامن یک مجله ی اینترنتی است برای تمام سلیقه ها و شامل همه نوع مطلب اعم از علمی، تاریخی، آشپزی، پزشکی، سبک زندگی و ... می شود. هدف از ایجاد این وبسایت خدمت رسانی هر چه بیش تر به مردم شریف ایران بوده و تلاش می شود جدیدترین و مفیدترین مطالب و اخبار گذاشته شود و در اختیار شما قرار بگیرد.

همچنین ببینید

http://static2.parsnews.com/thumbnail/MCKmxIZaC7Rr/H9JQmKBc0s-Ih7bhwA8pIv6YclDD_Z723yAWxjTqCN2OJxM6LHgcMpfH3WO5QFSWngxJ9r-G6_q0cdBUbQJ5V23vrkeRfBB-Jm_VI4kh-iAt9u2m3JAQ5MGENELM8eIS3kOSDN5haodFwv5g19nRDA,,/%DA%A9%D9%85%D8%B1%D8%AF%D8%B1%D8%AF.jpg

سنگ کلیه چه زمانی شکل می گیرد

  کلیه اندامی لوبیا شکل و تقریبا به اندازه مشت بسته انسان است و درست …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *