معماری
خانه / فرهنگ و هنر / هنر و هنرمند / آشنایی با هنر عکاسی
loading...

آشنایی با هنر عکاسی

واژه عکاسی در انگلیسی (یعنی فوتو گرافی) از دو واژه یونانی گرفته شده است که به معنای نور و طراحی اند. عکاسی، فرایند و هنر خلق تصاویر ثابت بر اثر حرکت نور روی یک سطح آغشته به مواد شیمیایی است.

 

چه کسی عکاسی را اختراع کرد؟

جوزف نایسفورنیپس (۱۷۶۵-۱۸۳۳ م) نخستین عکس را در سال ۱۸۲۷ میلادی گرفت. انجام این کار برای هشت ساعت وقت برد تا تصویر آشکار شود و تصویر هم تار بود. در سال ۱۸۳۷ میلادی لوییس داگیوره (۱۷۸۷-۱۸۵۱ م) تصویری واضح به دست آورد، اما فقط چند ثانیه دوام داشت. در سال ۱۸۳۹ میلادی، ویلیام هنری فاکس تالبوت (۱۸۰۰-۱۸۷۷ م) فیلم نگاتیو و چاپ را ارائه کرد که اساس عکاسی امروز را بنا نهاد.

 

چه وقت دوربین ها قابل حمل شدند؟

در روز های آغازین عکاسی، دوربین ها بزرگ و دست و پا گیر بودند و تصاویر روی صفحات شیشه ای جدا ایجاد می شدند. بیشترین تغییر زمانی به وجود آند که جورج استمن (۱۸۵۴-۱۹۳۳ م) فیلم قابل انعطاف را اختراع کرد. در سال ۱۸۸۸ میلادی، او دوربین کُداک را معرفی کرد. این دوربین، کوچک و سبک بود و با یک حلقه فیلم پر می شد. علاقه ی زیاد به گرفتن عکس فوری به زودی گسترش یافت.

 

 

آیا عکاسی بر نقاشی اثر گذاشته است؟

تاثیر همیشه دوسویه است. مثلا در روز های آغازین اختراع عکس، نقاشان امپرسیونیست از تاثیرات تصادفی عکس ها، مثلا نامشخص و محو بودن عکس اشیای متحرک و قطع شدن تصویر در لبه ی عکس، الهام می گرفتند. عکاسی از چهره ها و مناظر نیز اغلب از نقاشی افراد الهام می گیرد.

 

دختر افغان، اثر استیومک کیوری

⇑ دختر افغان، اثر استیومک کیوری

این، عکس یک دختر افغان در اردوگاه پناهندگان پاکستان است که در سال ۱۹۸۴ میلادی گرفته شده و روی مجله ی نشنال جیو گرافیک آمده است. این عکس، او را ژنده پوش و وحشت زده، اما هنوز مغرور نشان می دهد که مستقیم به عکاس و بیننده خیره شده است. به این ترتیب، این عکس، یک پرتره فراموش نشدنی همچون مونالیزای لئوناردو داوینچی است.

 

عکس رنگی چطور عمل می کند؟

در عکاسی همه رنگ ها از سه رنگ قرمز، آبی و سبز به وجود می آیند. فیلم عکاسی، سه لایه ماده ی حساس به نور دارد که هر کدام نسبت به یکی از این رنگ ها واکنش نشان می دهند. در هر لایه رنگ هایی به وجود می آیند که ترکیب آن ها تصویر عکاسی را به وجود می آورند.

 

عکس مستند چه کاری انجام می دهد؟

از قرن نوزدهم میلادی عکاسان مستند ساز، تجربیات دیگران را ثبت کرده اند عکس های فروشندگان خیابانی دوره ی ویکتوریا و کساورزان فقیر آمریکایی در دوران بحران بزرگ اقتصادی، تاثیر زیادی بر افکار عمومی بر جای گذاشت. تصاویر غم انگیز جنگ ویتنام سبب کاهش حمایت عمومی از جنگ در آمریکا شد.

     

درباره ی آریامن

آریامن یک مجله ی اینترنتی است برای تمام سلیقه ها و شامل همه نوع مطلب اعم از علمی، تاریخی، آشپزی، پزشکی، سبک زندگی و ... می شود. هدف از ایجاد این وبسایت خدمت رسانی هر چه بیش تر به مردم شریف ایران بوده و تلاش می شود جدیدترین و مفیدترین مطالب و اخبار گذاشته شود و در اختیار شما قرار بگیرد.

همچنین ببینید

سحر دولتشاهی و همایون شجریان

ازدواج سحر دولتشاهی و همایون شجریان از شایعه تا واقعیت

ازدواج سحر دولتشاهی و همایون شجریان از شایعه تا واقعیت ازدواج سحر دولتشاهی و همایون …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *