معماری
خانه / فرهنگ و هنر / تاریخ و تمدن / همه چیز درباره دوران رنسانس
loading...

همه چیز درباره دوران رنسانس

رنسانس, دوران رنسانس, عصر رنسانس

رنسانس

یکی از شکوفاترین دوران های تاریخ اروپا بین سال های ۱۳۵۰ تا ۱۵۵۰ میلادی اتفاق افتاد. این تجدید حیات فرهنگی، رنسانس (به معنای تولدی دیگر) نامیده می شود. این جنبش با الهام از تمدن های باستانی یونان و روم بود.

 

رنسانس در کجا اتفاق افتاد؟

ایتالیا موتورخانه رنسانس بود. در آن هنگام ایتالیا به ایالت مستقل تقسیم شده بود و حاکمان ثروتمند از هنرمندان بزرگ حمایت می کردند. رنسانس همچنین در جنوب فرانسه و اسپانیا گسترش یافت و بر شمال اروپا اثر گذاشت.

 

دیدگاه رنسانس نسبت به دنیا چه بود؟

اشتیاقی برای کسب دانش وجود داشت. پژوهشگران تعالیم کلیسا را بسیار مطالعه کرده بودند، ولی اکنون فیلسوفان باستانی را دوباره کشف می کردند. هنرمندان، که تحت تاثیر پیکر انسان قرار گرفته بودند، برای نشان دادن زیبایی ها از سبک نقاشی زسمی قرون وسطا رو برگرداندند و سبکی طبیعی تر و واقعی تر را انتخاب کردند.

 

امروزه از رنسانس چه می توانیم ببینیم؟

شهرهای بسیاری در ایتالیا، هنوز دارای کاخ های باشکوه، کلیساها، کتابخانه ها و میادین عمومی هستند که در دوران رنسانس ساخته شده اند. بازدیدکنندگان از شهر رم، از دیدن سقف کلیسای کوچک سیستی که کار میکل آنژ است و یا شاهکارهای نقاشی رافائل حیرت می کنند.

حمایت

حمایت چیزی بود که ثروتمندان به هنرمندان، نویسندگان و موسیقی دانان ارائه می کردند. حمایت گران رنسسانس عبارت بودند از خانواده ی سلطنتی فرانسه و نجبای قدرتمند ایتالیا مانند خانواده سفورزاس، خانواده مدیسیس و بورگیاس.

 

چرا فلورانس شکوفا شد؟

رننسانس دوران تغییرات اجتماعی بزرگ و قدرت سیاسی و هرچه بیش تر، ناشی از پول و تجارت بود. شهر ایتالیایی فلورانس، مرکز اروپایی بانکداری بود. خانواده ی با نفوز این شهر، مدیسی ها، به پاپ ها و پادشاهان وام می دادند. این ثروت مدیسی ها بود که حقوق میکل آنژ و لئوناردو داوینچی را می پرداخت.

 

برگرفته از دایره المعارف مهتاب، انتشارات محراب قلم

تهیه شده در مجله اینترنتی آریامن

     

درباره ی آریامن

آریامن یک مجله ی اینترنتی است برای تمام سلیقه ها و شامل همه نوع مطلب اعم از علمی، تاریخی، آشپزی، پزشکی، سبک زندگی و ... می شود. هدف از ایجاد این وبسایت خدمت رسانی هر چه بیش تر به مردم شریف ایران بوده و تلاش می شود جدیدترین و مفیدترین مطالب و اخبار گذاشته شود و در اختیار شما قرار بگیرد.

همچنین ببینید

محمدعلی شاه قاجار,دوره آخر سلطنت محمدعلی شاه قاجار

محمدحسن میرزا، پادشاه بی تاج و تخت ایران!

آخرین پادشاه قاجار   محمدحسن میرزا فرزند محمدعلی شاه قاجار آخرین ولیعهد سلسله قاجار بود …

یک دیدگاه

  1. دقیقا همون چیزی که برای تحقیقم می خواستم.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *