معماری
خانه / علمی / بدن انسان / آشنایی با دستگاه تنفس انسان
loading...

آشنایی با دستگاه تنفس انسان

آشنایی با دستگاه تنفس , دستگاه تنفسی بدن , آریامن

تنفس

به فرایند جذب اکسیژن و دفع کربن دی اکسید تنفس گفته می شود. هنگامی که نفس می کشید، اکسیژن هوا وارد جریان خون شما می شود. به هنگام بازدم کربن دی اکسید زائد خارج می شود.

 

  • هوا چگونه وارد شش ها می شود؟

هوا از راه بینی و دهان وارد حلق (گلو) می شود. حلق به دو بخش مری برای غذا و نای (لوله های هوا) برای هوا تقسیم می شود. نای درون قفسه سینه و به دو نایژه تقسیم می شود که هر کدام به یک شش وارد می شود.

 

 

  • چگونه مجاری هوا تمیز باقی می مانند؟

سطح داخلی مجاری هوا پیوسته ماده ای چسبناک، به نام موکوس، می سازد که گرد و غبار را به خود جذب می کند. این موکوس همواره در حال حرکت است. موکوس، در بنی، توسط مژک ها به سمت پشت حلق رانده و بلعیده می شود موکوس هم از هم از مجاری ششی به سمت بالا رانده می شود تا به حلق برسد و بلعیده شود.

 

  • چرا ما به تنفس نیاز داریم؟

تنفس برای زنده نگه داشتن ما ضروری است، چون هر سلول بدن ما پیوسته نیازمند تامین اکسیژن است. درون هر سلول، طی واکنش شیمیایی، به نام اکسیداسیون، اکسیژن با مولکول های غذا ترکیب می شوند و انرژی آزاد می کنند. این انرژی نیروی محرک تمام فرایند های بدن انسان است.

 

شش ها

شش ها اندام های اصلی دستگاه تنفسی هستند. این دو اندام بزرگ منبسط و منقبض می شوند. هر کدام از شش ها شبکه ای از مجاری هوا دارند که به کیسه هایی کوچک، به نام آلوئل منتهی می شود. در این کیسه ها اکسیژن وارد خونو کربندی اکسید آزاد می شود. این فرایند تبادل گازی گفته می شود.

 

  • شش ها چگونه منبسط و منقبض می شوند؟

شش ها با اتکا به ماهیچه های پیرامونشان منبسط و منقبضب می شوند. ماهیچه های بین دنده ها، قفسه سینه را به بالا و بیرون می کشند و بدین ترتیب سینه باز و هوا به درون آن کشیده می شود و به هنگام استراحت، ماهیچه های شش ها فشرده و هوا خارج می شود. همزمان، دیافراگم (گنبد ماهیجه ای زیر شش ها) منقبض می شود تا هوا را به مجاری هوا منتقل کند و یا استراحت می کند و بالا می رود و هوا را به بیرون می فرستد.

 

  • چگونه تنفس ما کنترل می شود؟

مرکز تنفس مغز، حتی وقتی که خواب هستیم، تنفس ما را کنترل می کند و این کار را به کمک گیرنده های موجود در بعضی از سرخرگ های بزرگ انجام می دهد. این گیرندهها میزان کربن دی اکسید خون را می سنجند.کربن دی اکسید، به هنگام ورزش و فعالیت بالا می رود و به مغز فرمان می دهد که ما به تنفس سریع تر نیاز داریم تا از شر این کربن دی اکسید خلاص شویم.

 

تبادل گاز

انتقال گازها از هوا به داخل خون و از خون به هوا، تبادل گازی گفته می شود. این عمل در شش ها و کیسه های ظریف هوایی، آلوئول ها، رخ می دهد.

 

  • آلوئول ها چه هستند؟

آلوئول ها، کیسه های ظریف هوایی با دیواره ای آن چنان نازک هستند که گازها می توانند از آن ها بگذرند. نزدیک به ۳۰۰ میلیون آلوئول در شش ها وجود دارند. اگر این کیسه ها کنار هم قرار گیرند، مساحتی به بزرگی یک زمین تنیس، برای تبادل گاز به وجود می آورند.

 

  • گاز چگونه وارد خون می شود؟

اکسیژن از راه دیواره آلوئول ها و مویرگ های پیرامون آن ها وارد خون می شود. اکسیژن درون گلبول های قرمز با ماده ای شیمیایی به نام هموگلوبین، ترکیب می شود. کربن دی اکسید از پلاسما (بخش آبکی خون) خارج و وارد آلوئول ها می شود.

 

برگرفته از دایره المعارف مهتاب, محراب قلم

تهیه شده در مجله اینترنتی آریامن

     

درباره ی آریامن

آریامن یک مجله ی اینترنتی است برای تمام سلیقه ها و شامل همه نوع مطلب اعم از علمی، تاریخی، آشپزی، پزشکی، سبک زندگی و ... می شود. هدف از ایجاد این وبسایت خدمت رسانی هر چه بیش تر به مردم شریف ایران بوده و تلاش می شود جدیدترین و مفیدترین مطالب و اخبار گذاشته شود و در اختیار شما قرار بگیرد.

همچنین ببینید

http://static2.parsnews.com/thumbnail/MCKmxIZaC7Rr/H9JQmKBc0s-Ih7bhwA8pIv6YclDD_Z723yAWxjTqCN2OJxM6LHgcMpfH3WO5QFSWngxJ9r-G6_q0cdBUbQJ5V23vrkeRfBB-Jm_VI4kh-iAt9u2m3JAQ5MGENELM8eIS3kOSDN5haodFwv5g19nRDA,,/%DA%A9%D9%85%D8%B1%D8%AF%D8%B1%D8%AF.jpg

سنگ کلیه چه زمانی شکل می گیرد

  کلیه اندامی لوبیا شکل و تقریبا به اندازه مشت بسته انسان است و درست …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *