معماری
خانه / طبیعت / نرم تنان چگونه جانورانی هستند؟
loading...

نرم تنان چگونه جانورانی هستند؟

به گروهی از بی مهرگانی که بدن هایی نرم دارند، نرم تن گفته می شود. این گرروه شامل جانورانی چون حلزون های بی صدف، حلزون ها، هست پاها، اسکوئیدها و صدف های دوکفه ای هستند. اغلب نرمتنان صدف هایی دارند که از بدن آن ها محافظت می کنند.

 

گونه های نرم تنان

بیش از ۷۰ هزار گونه از نرم تنان وجود دارد که به چندین رده ی اصلی تقسیم می شوند:

  • شکم پایان که بزرگ ترین رده هستند و از جمله ی آن ها می توان حلزون های بی صدف، حلزون ها، حلزون های خوراکی، صدف های دوکفه ای که گوش ماهی ها را در بر می گیرند، صدف خوراکی از جنس پکتین و حلزون دوکفه ای یا صدف خوراکی را نام برد.
  • گروهدیگر سرپایان نام دارند که اسکوئیدها، اختاپوس ها و ده پایان جزو این گروه اند.
  • گروه هایی کوچک تر نیز وجود دارند که کیتون ها و نرم تنان بیضی شکل با کفه های نتصل به هم از جمله ی آن ها هستند.

 

  • وجه اشتراک نرم تنان چیست؟

اغلب نرم تنان، پاهای ماهیچه ای دارند که برای خزیدن و نقب زدن از آن ها استفاده می کنند. برخی از آن ها سرهایی با اندامهای حسی دارند. بدن نرم آن ها از شش ها یا آبشش ها و اندام های گوارشی تشکیل شده است که همه ی آن ها توسط اندامی پوست مانند به همین نام در کنار یکدیگر قرار گرفته اند.

 

  • نرم تنان چگونه تغذیه می کنند؟

اغلب نرم تنان زبانی سوهان مانند به نام رادولا دارند که با دندان هایی کوچک و تیز مجهز شده است. این جانوران با زبانشان گیاهان کوچک یا جانوران را از روی سنگ ها می تراشند و طعمه را به قسمت های بزرگ تقسیم می کنند. صدف های دوکفهای، مانند صدف های خوراکی، آب را از آبشش هایشان عبور می دهند.

 

صدف ها

صدف های نرم تن از تنوع اندازه و شکل برخوردارند، ولی اغلب آن ها نقشی ساده و یکسان ایفا می کنند. نقش آن ها غالبا فراهم کردن محلی مناسب برای مخفی شدن در مواقع خطر است. صدف در نرم تنان خشکی باعث خشک نشدنوازدست دادن رطوبت بدن جاندار می شود.

 

  • جنس صدف نرم تنان چیست؟

صدف نرم تنان از ماده ای گچی به نام کربنات ساخته شده است. صدف از سه لایه ی مختلف ساخته شده است تا اینکه استحکامبیشتری پیدا کند. لایه ی بیرونی سخت و خشن است، لایه ی میانی که گچی است، و لایه ی براق درونی که در مجاورت پوست جانور است.

 

نرم تنان چگونه جانورانی هستند؟

⇑ صدف حلزون

حلزون گرمسیری یکی از انواع سرپایان یا صدفی قطعه قطعه است. این جانور  از خویشوندان  اسکوئیدها و  اختاپوس هاست. نرم تنی که درون این صدف زندگی می کند، در مارپیچ بیرونی این صدف قرار گرفته است. مارپیسچ های درونی مسئول حفظ و کنترل شناوری جانور هستند. شکل مارپیچی صدف به خوبی دیده می شود.

 

  • نرم تنان چگونه صدف می سازند؟

پوست نرم تنان، مواد سازنده ی صدف را به صورت مایع ترشح می کند، این مواد در مجاورت هوا یا آب سفتمی شوند. لبه های خارجی صدف های شکم پایان و حلزون های گرمسیری رشد می کنند. بارشد نرم تن، صدف آن هم رشد می کند و مارپیچ ها یا حفره هایش بیشتر کمی شود. در دو کفه ای ها مواد صدف جدید در دورترین لبه از مفصل صدف قرار داده می شوند.

     

درباره ی آریامن

آریامن یک مجله ی اینترنتی است برای تمام سلیقه ها و شامل همه نوع مطلب اعم از علمی، تاریخی، آشپزی، پزشکی، سبک زندگی و ... می شود. هدف از ایجاد این وبسایت خدمت رسانی هر چه بیش تر به مردم شریف ایران بوده و تلاش می شود جدیدترین و مفیدترین مطالب و اخبار گذاشته شود و در اختیار شما قرار بگیرد.

همچنین ببینید

algae

جلبک ها

جلبک ها موجودات زنده ی گیاه مانندی هستند که به روش فتوسنتز مواد غذایی تولید …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *