معماری
خانه / علمی / بدن انسان / آشنایی با دستگاه گردش خون
loading...

آشنایی با دستگاه گردش خون

دستگاه گردش خون , گلبول سفید و قرمز و پلاسما , قلب , مویرگ ها , سرخرگ و سیاهرگ

گردش خون

قلب، خون و رگ های خونی، دستگاه گردش خون را می سازند. این دستگاه اکسیژن و مواد غذایی مورد نیاز بردن را تامین می کند، همچنین مواد زائد را دفع، گرما را توزیع و با بیماری ها مبارزه می کند.

 

آیا سرخرگ ها و سیاهرگ ها با هم متفاوت اند؟

سرخرگ ها خون را از قلب خارج می کنند و سیاهرگ ها آن را به قلب باز می گردانند. دیواره ی سرخرگ ها از سیاهرگ ها ضخیم تر است تا در برابر فشار خون پمپاژ شده از قلب ایستادگی کنند.

 

مویرگ ها چه هستند؟

تقریبا ۹۸% رگ های خونی ای که دیواره های نازک دارند، میکروسکوپی اند و مویرگ نامیده می شوند. این مویرگ ها شبکه ای بین سرخرگ ها و سیاهرگ ها می سازند. دیواره آن ها فقطط به اندازه یک سلول ضخامت دارد، بنابراین مواد شیمیایی می توانند بین خون و بافت های بدن حرکت کنند.

 

خون

این بافت مایع، شامل سلول هایی است که در مایعی آبکی، به نام پلاسما شناورند. خون دستگاه نقل و انتقال بدن است و مواد شیمیایی ضروری حیات همه بافت های بدن را تامین و در عین حال مواد زائد را دفع می کند. ۵۵% خون از پلاسما تشکیل شده است و نزدیک به ۴۴% آن را سلول ها می سازند. گلبول های سفید کم تر از ۱% خون را شامل می شوند.

 

کار گلبول های قرمز خون چیست؟

گلبول های قرمز خون، گاز اکسیژن را از شش ها می گیرند و در سرتاسر بدن منتشر می کنند. یک قطره خون پنج میلیون از این سلول های ظریف دارد. هر سلول سرشار از پروتئین قرمز روشنی به نام هموگلوبین، استکه با اکسیژن ترکیب می شود و به هنگام نیاز آن را آزاد می کند.

 

چرا ما گلبول سفید داریم؟

گلبول های سفید، میکروب ها و بافت های آسیب دیده را نابود می کنند. هر قطره خون هفت هزار گلبول سفید در انواع متفاوت دارد. بعضی از این گلبول های سفید مانند سربازها در بدن می گردند و میکروب ها را می بلعند. بعضی دیگر مواد شیمیایی ای، به نام آنتی بادی ترشح می کنند که به میکروب ها می چسبند و کشتن آن ها را ساده تر می کنند.

 

sirculation

قلب

خون به وسیله قلب در سرتاسر بدن به گردش در می آید. این پمپ ماهیچه ای قدرتمند، هرگز از تپش باز نمی ایستد. قلب یک پمپ دوگانه است. بخش چپ آن خون را به بدن می فرستد، در حالی که بخش راست آن خون را به شش ها می رساند.

 

داخل قلب چیست؟

قلب دارای چهار حفره است. دو حفره در سمت چپ و دو حفره در سمت راست. حفره های بالا، دهلیز نامیده می شوند و ایستگاه های پذیرش خون هستند. حفره های پایین، بطن نامیده می شوند و خون را به بیرون از قلب پمپ می کنند. صدای تپش (ضربان) قلب، ناشی از انقباض دهلیزها و بطن هاست.

 

قلب از چه چیز ساخته شده است؟

بیش تر قلب از ماهیچه های قلبی ساخته شده است. نوع ویژه ای ماهیچه که با ریتمی موزون منقبض می شود. یک کیسه محکم، به نام پری کارد، دور قلب را گرفته، سطح آن را غشایی صاف به نام اندوکارد پوشانده است.

تپش قلب

هر انقباض کامل قلب، یک ضربان (تپش) نامیده می شود. هر ضربان، شامل زنجیره ای از وقایع، با انقباض های متفاوت و در زمان های متفاوت است. این صدای موزون “پوم – تاک” ضربان قلب، ناشی از بسته شدن دریچه های آن است.

 

ضربان قلب چگونه کنترل می شود؟

یک گره کوچک و تغییر یافته از ماهیچه های قلبی، به نام گره سینو آتریال، پیشآهنگ ضربان قلب است. این گره، جریانی الکتریکی می فرستد که باعث می شود قلب هفتاد بار در دقیقه منقبض شود. البته به هنگام نیاز، تحریکات عصبی مغز می توانند این ضربان را به هنگام ورزش یا استرس زیاد کند.

     

درباره ی آریامن

آریامن یک مجله ی اینترنتی است برای تمام سلیقه ها و شامل همه نوع مطلب اعم از علمی، تاریخی، آشپزی، پزشکی، سبک زندگی و ... می شود. هدف از ایجاد این وبسایت خدمت رسانی هر چه بیش تر به مردم شریف ایران بوده و تلاش می شود جدیدترین و مفیدترین مطالب و اخبار گذاشته شود و در اختیار شما قرار بگیرد.

همچنین ببینید

http://static2.parsnews.com/thumbnail/MCKmxIZaC7Rr/H9JQmKBc0s-Ih7bhwA8pIv6YclDD_Z723yAWxjTqCN2OJxM6LHgcMpfH3WO5QFSWngxJ9r-G6_q0cdBUbQJ5V23vrkeRfBB-Jm_VI4kh-iAt9u2m3JAQ5MGENELM8eIS3kOSDN5haodFwv5g19nRDA,,/%DA%A9%D9%85%D8%B1%D8%AF%D8%B1%D8%AF.jpg

سنگ کلیه چه زمانی شکل می گیرد

  کلیه اندامی لوبیا شکل و تقریبا به اندازه مشت بسته انسان است و درست …

یک دیدگاه

  1. مطلب خوبی بود. معلومه براش زحمت کشیده شده. ممنون از سایت خوبتون 🙂

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *