معماری
خانه / علمی / بدن انسان / آشنایی با اسکلت بدن، استخوان و مفصل ها
loading...

آشنایی با اسکلت بدن، استخوان و مفصل ها

اسکلت ، چهارچوب استخوانی داخلی است که از بدن انسان نگهداری می کند و به آن شکل می دهد. اسکلت، بعضی از اندام های نرم بدن را نیز حفاظت می کند. مثلا جمجمه، مغز انسان را در بر می گیرد. ماهیچه ها و زردپی ها، استخوان های اسکلت را در ناحیه ی مفاصل می کشند تا بدن حرکت کند.

 

  • استخوان ها تا چه اندازه محکم هستند؟

استخوان پنج برابر از فئلاد به همان وزن محکم تر، اما بسیار سبک است. استخوان ها فقط یک ششم وزن یک شخص بالغرا تشکیل می دهند. جمجمه به ویژه بسیار محکم است چون بایداز مغز و اندام های حسی ای چون چشم ها، گوش ها، و بینی حفاظت کند.

 

  • آیا استخوان ها خشک هستند؟

استخوان های مرده، خشک و شکننده هستند، اما استخوان های زنده مرطوب و کمی نرم، و اندکی همانعطاف پذیرند تا بتوانند فشار را تحمل کنند. استخوان ها هم مانند بیش تر بخش های بدن، شبکه ای از رگ های خونی و اعصاب دارند. این شبکه در همه جای استخوان گسترده است و به هنگام شکستن استخوان، باعث خونریزی می شود. یک سوم وزن استخوان های زنده را آب تشکیل داده است.

 

  • چگونه اسکلت رشد می کند؟

نوزاد در ابتدای تولد بیش از ۳۰۰ استخوان دارد، که بسیاری از آن ها، به جای استخوان، از ماده ای نرم و انعطاف پذید، به نام غضروف، ساخته شده اند. غضروف ها در دوران رشد، از کودکی تا پایان ۲۰ سالگی، طویلو باستخوان تبدیل می شوند. بعضی از استخوان ها هم به یکدیگر جوش می خورند. در بزرگسالی فقط ۲۰۶ استخوان در اسکلت انسان وجود دارد.

 

آشنایی با اسکلت بدن، استخوان و مفصل ها

⇑ اسکلت انسان

هر یک از استخوان های بدن یک نام علمی دارد، اما بسیاری از آن ها نام غیر علمی هم دارند. بزرگترین آن ها استخوان فمور یا ران است و کوچک ترینشان استخوان های ظریف گوش داخلی هستند. بیش از نیمی از استخوان های یک فرد بالغ در دست ها و پاهای او هستند.

 

استخوان

این ماده ی محکم و در عین حال انعطاف پذیر، بافتی زنده است که از سلول های استخوانی گرفتار شده در شبکه ای از فیبرها تشکیل شده است. استخوان توپُر نیست، رگ های خونی و اعصاب از، راه تونل هایی وارد آن می شوند و بعضی از بخش های استخوان هم فضاهای خالی لانه زنبوری دارد. در مرکز بسیاری از استخوان ها حفره ای وجود دارد که از ماده ای ژلاتینی، به نام مغز استخوان پر شده است.

 

  • استخوان از چه ساخته شده است؟

جسم سخت استخوان از کریستال های کلسیم فسفات و سایر مواد معدنی و نیز فیبرهای پروتئینی، به نام کولاژن ساخته شده است. این مواد معدنی استخوان را محکم تر می کنند، در حالی که تارهای کولاژن در جهت طولی قرار گرفته اند تا استخوان را انعطاف پذیر سازند. هر دوی این مواد توسط سلول هایی به نام استئوسیتف که در تمامی ماده استخوان پراکنده اند، ساخته می شوند.

 

  • کار مغز استخوان چیست؟

مغز استخوان هر ثانیه میلیون ها سلول خونی می سازد تا جایگزین سلول های فرسوده خون شود که بدن از بین می برد.

دو نوع مغز استخوان وجود دارد: مغز استخوان زردو مغز استخوان قرمز. نوع قرمز سلول های خونی را می سازند و نوع زرد معمولا محل ذخیره ی چربی است، اما در صورت نیاز بدن به سلول های خون بیشتر می تواند به نوع قرمز بدل شود. در هنگام تولد، تقریبا تمامی مغز استخوان از نوع قرمز است.

در طول دوره ی نوجوانی بیشتر مغز استخوان قرمز به نوع زرد تبدیل می شود.

 

  • چرا استخوان ها به هم ساییده نمی شوند؟

در مفصل های سینوویال، انتهای استخوان ها به وسیله ی ماده ای صاف و صیقلی پوشانده شدهاست. به این ماده غضروف هیالین گفته می شود که لغزنده ولی، در عین حال پوششی محکم است. این غضروف اجازه می دهد که استخوان ها به نرمی روی هم بلغزند؛ همچنین کپسولی از مایع، مفصل را در برگرفته است. این مایع مفصل را روغن کاری می کند و همانطور که روغن به حرکت زنجیر دوچرخه کمک می کند، باعث کاهش اصطکاک می شود.

 

مفصل ها

استخوان ها ، در مفصل ها به هم متصل شده اند. انواع مختلف مفصل ها، حرکات متفاوت را امکان پذیر می کنند. مفصل ها اغلب به وسیله ی نوارهای محکم بافت فیبروزی، به نام زردپی و ماهیچه هایی که از این مفصل می گذرند، به هم متصل شده اند.

 

  • مفصل های مختلف چگونه کار می کنند؟

اغلب مفصل ها به راحتی حرکت می کنند. به این مفصل ها، مفصل سینوویال گفته می شود که حرکاتی با درجات مختلف را امکان پذیر می کنند. مفصل های لولایی مانند انگشتان، زانو و آرنج فقط باز و بسته می شوند. سایر مفصل ها، مثل مفصل های توپ و حفره ای در شانه و ران، حرکات در تمامی جهات را ممکن می کنند.

 

برگرفته از دایره المعارف مهتاب, محراب قلم.

     

درباره ی آریامن

آریامن یک مجله ی اینترنتی است برای تمام سلیقه ها و شامل همه نوع مطلب اعم از علمی، تاریخی، آشپزی، پزشکی، سبک زندگی و ... می شود. هدف از ایجاد این وبسایت خدمت رسانی هر چه بیش تر به مردم شریف ایران بوده و تلاش می شود جدیدترین و مفیدترین مطالب و اخبار گذاشته شود و در اختیار شما قرار بگیرد.

همچنین ببینید

http://static2.parsnews.com/thumbnail/MCKmxIZaC7Rr/H9JQmKBc0s-Ih7bhwA8pIv6YclDD_Z723yAWxjTqCN2OJxM6LHgcMpfH3WO5QFSWngxJ9r-G6_q0cdBUbQJ5V23vrkeRfBB-Jm_VI4kh-iAt9u2m3JAQ5MGENELM8eIS3kOSDN5haodFwv5g19nRDA,,/%DA%A9%D9%85%D8%B1%D8%AF%D8%B1%D8%AF.jpg

سنگ کلیه چه زمانی شکل می گیرد

  کلیه اندامی لوبیا شکل و تقریبا به اندازه مشت بسته انسان است و درست …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *