معماری
خانه / علمی / فضا / تاثیرات عجیب فضانوردی بر روی انسان
loading...

تاثیرات عجیب فضانوردی بر روی انسان

فضانوردی, آریامن

فضانوردی

نتایج اولیه تحقیقات گسترده ی ناسا روی دوقلوهای فضانورد (مارک) و (اسکات کلی) منتشر شد و از تغییر در بیان ژن ها،متیلاسیون و دیگر نشانگر های زیستی در این دوقلوهای همسان پرده برداشت.

مارک و اسکات کلی هردو سابقه ای طولانی در پروازهای فضایی دارند. مارک در مجموع ۵۴ روز و اسکات در مجموع ۵۴۰ روز در فضا گذرانده اند. نوروز گذشته اسکات پس از نزدیک به یک سال حضور مداوم در ایستگاه فضایی بین المللی به زمین بازگشت تا پژوهشگران بتوانند برای نخستین بار تاثیرات حضور بلند مدت در فضا را به شکل دقیق بررسی کنند.برای انجام اینکار نمونه های زیادی از این دو فضانورد قبل از آغاز این ماموریت در حین ماموریت و پس از آن گردآوری شد.

اکنون که ۱۱ ماه از بازگشت اسکات به زمین میگذرد نخستین سری از نتایج به آماده شده است. کریستوفرمیسون متخصص ژنتیک در دانشکده پزشکی دانشگاه کورنل و از اعضای این پروژه تحقیقاتی که نتایج  اولیه این پژوهش را روز ۲۶ ژانویه گذشته در گردهمایی پژوهشگران برنامه تحقیقات انسانی ناسا ارائه کرد میگوید تقریبا هر یافته ای که در این گزارش بیان کرده ایم این تفاوت را نشان میدهد از طول کروموزم ها گرفتع تا میکروبیوم دستگاه گوارش این دوقلوهای فضانورد. برخی از داده ها را همان صبح روز ارائه مطالی از ابزار ها استخراخ کردیم.برای نمونه مقایسه تلومرهاکه در انتهای کرموزم ها واقع شده اند نشان داد طول تلومر در بدن اسکات بلند تر شده است و این دقیقا بر خلاف انتظار پؤوهشگر ها بود. جالب ترین که پس از بازگشت اسکات به زمین طول تلومرها در زمانی نسبتا کوتاه به وضعیت پیش از سفر فضایی برگشت. چالش اصلی پژوهشگران در این مرحله تعیین سهم عوامل مختلف در تغییرات مشاهده شده است.این که کدام یک از تغییرات دیده شده بین دوقوها حاصل عوامل طبیعی است و کدام یک به طور مشخص از پروازهای فضایی تاثیر پذیرفته است.الته نباید فراموش کرد که اسکات و مارک فقط دو نفر از بیش هفت میلیارد انسان زنده روی زمین هستند و به این سادگی ها نمیتوان یافته های این پژوهش را به مردک تعمیم داد.با این حال پژوهش هایی که طی دو سال گذشته انجام شده است یکی از دقیق ترین و جزئی نگرترین استخراج توالی مولکولی است که تا کنون در سخت ترین شرایط محیطی انجام شده است.اندروفینبرگ متخصص ژنتیک در دانشکده پزشکی دانشگاه جانزهاپکینز می گوید بزرگ ترین اهمیت این پژوهش درآن است که نشان بدهیم چنین کارهایی قابل انجام هستند. البته فکر نمیکنم مردم تاکنون متوجه شده باشند که ما توانسته ایم تحقیقات ژنتیکی روی فضانوردان حاضر در ایستگاه فضایی انجام بدهیم.

تاثیر فضانوردی بر بدن انسان

     

درباره ی آریامن

آریامن یک مجله ی اینترنتی است برای تمام سلیقه ها و شامل همه نوع مطلب اعم از علمی، تاریخی، آشپزی، پزشکی، سبک زندگی و ... می شود. هدف از ایجاد این وبسایت خدمت رسانی هر چه بیش تر به مردم شریف ایران بوده و تلاش می شود جدیدترین و مفیدترین مطالب و اخبار گذاشته شود و در اختیار شما قرار بگیرد.

همچنین ببینید

عکسی از فضا

سفری به فضا

اگر به آسمان شب نگاه کنید، تاریکی یی که می بینید فضاست. فضا یک خلأ …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *