معماری
خانه / علمی / فضا / سفری به فضا
loading...

سفری به فضا

عکسی از فضا

سلام دوستان. امروز می خواهم شما را با خود به فضا ببرم. مطمئنم به آن علاقه مند هستید و کنجکاوید درباره ی آن بیشتر بدانید.

اگر به آسمان شب نگاه کنید، تاریکی یی که می بینید فضاست. فضا یک خلأ بزرگ است که زمین، ماه، خورشید و ستارگان در آن حرکت می کنند. فضا کاملا خاموش و بیشتر آن بی نهایت سرد – نزدیک به منفی ۲۷۰ درجه ی سانتی گراد یا ۴۵۴ درجه ی فارنهایت زیر صفر است. این مکان، فضای بیرونی نیز نامیده می شود.

 

  • فضا از کجا آغاز می شود؟

فضا از خارجی ترین لایه ی جو زمین آغاز می شود. مرز مشخصی میان جو و فضا وجود ندارد. جو به تدریج رقیق و در نزدیکی ۵۰۰ کیلومتری بالای زمین به فضا تبدیل می شود. البته دورتر از این محدوده نیز آثار کوچکی از جو دیده می شود.

 

  • زمین در کجای فضا قرار دارد؟

زمین یک نقطه ی ریز در فضا و یکی از ۹ سیاره ی پیرامون خورشیداست. خورشید نیز یکی از صدها میلیارد ستارهای است که با هم، راه شیری را در فضا می سازند، در فضا میلیاردها کهکشان وجود دارند. کهکشان ها و فاصله های خالی بزرگ میان آن ها روی هم رفته کیهان را تشکیل می دهند.

 

  • اندازه ی فضا چقدر است؟

ستاره شناسان معتقدند که فضا بی انتهاست. فضا حد و مرزی ندارد. نزدیک ترین همسایه ما در فضا؛ یعنی ماه، نزدیک به ۳۸۴,۴۰۰ کیلومتر از ما فاصله دارد. بیشتر ستارگانراه شیری میلیونها و میلیاردها برابر فاصله ی زمین تا خورشید، از ما دورند. سایر کهکشان ها، میلیون ها برابر دورترند.

 

  • سال نوری چیست؟

سال نوری واحد اندازه گیری فاصله ها در فضاست. هر سال نوری، فاصله ای است که نور در مدت یک سال می پیماید و تقریبا برابر است با ۹/۵ میلیون میلیون کیلومتر. پروکسیما سنتوری نزدیک ترین ستاره به خورشید است و ۴/۲ سال نوری از زمین فاصله دارد؛ یعنی ۴/۲ سال طول می کشد تا نور آن بهزمین برسد.

 

  • وقتی به فضا نگاه می کنیم، چه می بینیم؟

بدون تلسکوپ می توانیم ۲,۵۰۰ ستاره را در شب تاریک ببینیم. ما اغلب ماه و گاهی اوقات عطارد، زهره، مریخ، مشتری، زحل و نیز ستارگان دنباله دار را می بینیم. دورترین چیزی که می توانیم با چشم غیر مسلح ببینیم، منظومه ی آندرومیدا است.

     

درباره ی آریامن

آریامن یک مجله ی اینترنتی است برای تمام سلیقه ها و شامل همه نوع مطلب اعم از علمی، تاریخی، آشپزی، پزشکی، سبک زندگی و ... می شود. هدف از ایجاد این وبسایت خدمت رسانی هر چه بیش تر به مردم شریف ایران بوده و تلاش می شود جدیدترین و مفیدترین مطالب و اخبار گذاشته شود و در اختیار شما قرار بگیرد.

همچنین ببینید

فضانوردی, آریامن

تاثیرات عجیب فضانوردی بر روی انسان

فضانوردی نتایج اولیه تحقیقات گسترده ی ناسا روی دوقلوهای فضانورد (مارک) و (اسکات کلی) منتشر …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *