معماری
خانه / علمی / دانش و فناوری / آیا دوست دارید بدانید زمان چیست
loading...

آیا دوست دارید بدانید زمان چیست

برای بیان این که رویدادی چه موقع اتفاق افتاده یا چقدر طول کشیده است، از زمان استفاده می کنیم. به نظر می رسد که زمان برای همه یکسان می گذرد، اما نظریه نسبیت انیشتین نشان می دهد که گذر زمان در همه جای جهان ثابت نیست.

 

  • چگونه زمان را اندازه می گیریم؟

تیک تاک منظم ساعت گذر زمان را نشان می دهد. ساعت های دقیق به وسیله ی چیزی که در فاصله ای ثابت به طور دقیق تکرار می شود، کنترل می شوند. ساعت های قدیمی با نوسان یک آونگ تنظیم می شدند. ساعت های جدید براساس ارتعاش کریستال کوارتز کار می کنند.

 

  • آیا زمان نقطه ی شروع و پایانی دارد؟

زمان نزدیک به ۱۴ میلیاردسال پیش، به هنگام پیدایش جهان بر اثر انفجار بزرگ آغاز شد جهان به تدریج منبسط شد. دانشمندان در این باره که جهان پیوسته و تا ابد منبسط می شود و زمان هرگز پایان نمی پذیرد یا جهان ناگهان فرو میریزد و زمان متوقف می شود نظریه قاطعی ندارند.

نظریه نسبیت

نظریه نسبیت انیشتین می گوید گذر زمان در همه جای جهان یکسان نیست. اگر شما خیلی سریع سفر کنید، تقریبا نزدیک به سرعت نور، زمان برایتان بسیار آهسته خواهد گذشت.

 

  • نظریه نسبیت چگونه کار می کند؟

اگر شخصی دو ساعت یکسان را تماشا کند، یکی ثابت و دیگری در حال حرکت با سرعت زیاد، ساعت در حال حرکت بسیار آرام تیک تاک می کند. برای شخصی که در حال حرکت با ساعت ثابت در حال حرکت به نظر می رسد و به آرامی تیک تاک می کند.

 

آیا-دوست-دارید-بدانید-زمان-چیست

آلبرت انیشتن

آلمانی ۱۸۷۹-۱۹۵۵

آلبرت انیشتین در دوران مدرسه دانش آموز خوبی نبود، اما بعدها شیفته ی ریاضیات و علوم شد. نظریه نسبیت خاص، تئوری نسبیت عام و کار او در نظریه کوانتوم نور او رابه عنوان یکی از متفکران بی رقیب مطرح ساخت. انیشتین درسال ۱۹۲۱ جایزه ی نوبل فیزیک را دریافت کرد.

     

درباره ی آریامن

آریامن یک مجله ی اینترنتی است برای تمام سلیقه ها و شامل همه نوع مطلب اعم از علمی، تاریخی، آشپزی، پزشکی، سبک زندگی و ... می شود. هدف از ایجاد این وبسایت خدمت رسانی هر چه بیش تر به مردم شریف ایران بوده و تلاش می شود جدیدترین و مفیدترین مطالب و اخبار گذاشته شود و در اختیار شما قرار بگیرد.

همچنین ببینید

مگس نانو

فناوری نانو چیست؟

یک نانومتر، یک میلیاردم متر است. این مقدارنزدیک به یک میلیون بار کوچک تراز نقطه …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *