معماری
loading...

وایکینگ ها

در اواخر قرن هشتم میلادی مهاجمان وایکینگ حمله به اروپا را از نروژ، دانمارک و سوئد آغاز کردند. وایکینگ ها در کشتی های طویل و بزرگ خود فواصل زیادی را طی می کردند. عصر طلایی تجارت، اکتشاف و مستعمره آن ها تا سال ۱۱۰۰ میلادی ادامه داشت.

 

وایکینگ ها تا کجا مسافرت می کردند؟

وایکینگ ها در طول سواحل بریتانیا، ایرلند و قارهی اروپا دست به غارت می زدند و اقامت می کردند. آن ها از اقیانوس اطلس گذشتند و به ایسلند، گرین لند و نیوفاندلند رسیدند. کهربا، پوست خز و روغن وال شمالی را با اشربه، ابریشم، ادویه و سکه های نقره از خاورمیانه مبادله می کردند.

 

چرا وایکینگ ها به بی رحمی شهرت داشتند؟

وایکینگ ها مسیحی نبودند و صومعه ها و کلیساهای منزوی را هدف هایی خوب برای غارت و چپاول می دیدند. اما نخستین مردمانی که درباره وایکینگ ها نوشتند، راهبانی بودند که از این حملات آسیب دیده بودند؛ بنابراین، وحشی گری وایکینگ ها بیشتر از دستاوردهای آن ها ثبت و ضبط شده است.

 

وایکینگ ها چگونه خدایان خود را ستایش می کردند؟

وایکینگ ها خدایان خود را در هوای آزاد ستایش می کردند و نشانه های طبیعی زمین مثل صخره های بزرگ، درخت های غیر معمول و آبشارها را انتخاب می کردند. مهمترین خدای آنان اُدین خدای دانش، تور خدای فلزکاری و رعد و فری الهه ی باروری بود. وایکینگ ها نزدیک به سال ۱۰۰۰ میلادی مسیحی شدند.

 

کشتی های طویل

کشتی های وایکینگ ها جزو بهترین ها در اروپا بودند. آن ها علاده بر کشتی طویلِ مناسب جنگ و بازرگانی، دارای کشتی های ویژه ی ماهیگیری هم بودند. برای مسافرتهای طولانی، کشتی هایی پهن تر و عمیق تر به نام نورث می ساختند.

 

کشتی های وایکینگ در کجا ساخته می شدند؟

کشتی های وایکینگ از الوارهای درخت کاج یا بلوط میخکوبی شده به یک زانوی مرکزی (تیر نگه دارنده) ساخته شده بود. اینکار کشتی ها را مستحکم و در عین حال انعطاف پذیر می کرد. دکل باید از تنه درختی بلند تهیه و به وسیله بادبانی مربعی حفاظت می شد. برای هر خدمه پارویی وجود داشت تا وقتی که بادی نیست، کشتی را با پارو جلو برانند.

 

کشتی وایکیگ ها

⇑ نسخه ی بدل یک کشتی طویل وایکینگ: بدنه کم عمق این کشتی طویل، باعث می شد که احتمال واژگون شدن آن کم شود، این کشتی می توانست در آب های کم عمق کنار ساحل حرکت کند و یک حمله ی غافلگیرانه انجام دهد. الوار های آن روی هم قرار گرفته اند تا استحکام آن را بیشتر کنند. پشم قیراندود در میان الوارها گذارده شده است تا آن را ضد آب کند.

تهیه شده در مجله اینترنتی آریامن

منبع: کتاب دایره المعارف مهتاب، محراب قلم

     

درباره ی آریامن

آریامن یک مجله ی اینترنتی است برای تمام سلیقه ها و شامل همه نوع مطلب اعم از علمی، تاریخی، آشپزی، پزشکی، سبک زندگی و ... می شود. هدف از ایجاد این وبسایت خدمت رسانی هر چه بیش تر به مردم شریف ایران بوده و تلاش می شود جدیدترین و مفیدترین مطالب و اخبار گذاشته شود و در اختیار شما قرار بگیرد.

همچنین ببینید

محمدعلی شاه قاجار,دوره آخر سلطنت محمدعلی شاه قاجار

محمدحسن میرزا، پادشاه بی تاج و تخت ایران!

آخرین پادشاه قاجار   محمدحسن میرزا فرزند محمدعلی شاه قاجار آخرین ولیعهد سلسله قاجار بود …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *